Medhouse banner

Cutremur în PNL Constanța. Liberalii îi retrag sprijinul președintelui CJ Mihai Lupu pe motiv că „negociază cu PSD”

Date:

Președintele PNL Constanța, Bogdan Huțucă, a transmis urări de sărbătoare președintelui Consiliului Județean, Mihai Lupu, însă alături de familia… PSD, și a răspuns acuzațiilor aduse de fostul liberal, nemulțumit că nu mai beneficiază de sprijinul partidului pentru un nou mandat.

Bogdan Huțucă, președinte PNL Constanța Foto Facebook

Mihai Lupu a ales să devină pesedist. Noi știam că Mihai „colindă” de ceva timp pe la AUR și pe la PSD. În eventualitatea în care îi și deschid ușa, îi urez sărbători fericite alături de familia PSD”, a declarat Bogdan Huțucă, președintele PNL Constanța.

Decizia PNL de retragere a sprijinului politic pentru Mihai Lupu a venit, inclusiv de la București, după ce toată lumea știa deja că Mihai Lupu negociază cu AUR și PSD susținerea pentru un nou mandat. Este greșită teorema lui Lupu, care spune că dosarele penale în care a fost acuzat reprezintă cauza despărțirii sale de PNL. Noi am respectat prezumpția de nevinovăție și chiar asta am declarat atunci”, a mai spus acesta, potrivit Adevărul.

Mihai Lupu a tratat și tratează în continuare cu dispreț încrederea liberalilor care l-au pus efectiv pe funcție, motiv pentru care a pierdut și formal sprijinul nostru politic. Nu cred nici o clipă în victimizarea aceasta de tip Hollywood”, a continuat deputatul liberal.

De ce nu mai are Mihai Lupu sprijinul nostru? Simplu. Pentru că nu a respectat deciziile partidului și s-a ”vândut” pentru a obține un post de secretar de stat pentru ginerele său. Pentru că i-a tratat pe primarii liberali cu indiferență și indolență. Nu le-a susținut proiectele, nu le-a asigurat finanțare, a încercat să folosească această funcție după bunul plac și servind numai interesele sale. Nu a fost o problemă de obediență, ci una de indiferență și de bun simț”, spune Huțucă.

Cel mai important motiv pentru care echipa liberală a ales să nu îl mai susțină pe Mihai Lupu este inabilitatea sa, șocantă, de a derula proiecte în Constanța. A primit constant sprijinul nostru, concretizat inclusiv în finanțări consistente pentru Constanța! În schimb nu a reușit să ofere nici măcar un proiect constănțenilor. Mai mult decât atât, chiar a blocat inițial investiții importante în comunitățile pe care le administrează primarii liberali. Termină anul și cu buget pe excedent. Este cred un argument concludent, care poate explică și mai bine care este motivația din spatele deciziilor echipei noastre politice”, a subliniat Bogdan Huțucă, președintele PNL Constanța.

Mihai Lupu nu spune clar dacă a trecut la alt partid

Mihai Lupu este ambiguu  privind viitorul politic, lucru observat la ultima sa conferință de presă.

Nu știm ce ne rezervă timpul, eu sunt hotărât să merg mai departe pentru județul Constanța. Astăzi, partidul meu este județul Constanța. O să am o echipă care să mă susțină, care să fie alături de mine și voi anunța la momentul potrivit”, a precizat Mihai Lupu.

Într-o postare pe pagina de Facebook, Lupu a trimis semnale negative și către conducerea PSD Constanța. „Unii s-au grăbit să ia măsuri, deși cerusem suspendarea până la finalizarea cercetării. S-au grăbit, nu în acord cu obiectivele și valorile formațiunii politice căreia i-am dedicat toată priceperea și experiența mea, ci în acord cu propriile interese. Le mulțumesc și lor! M-au ajutat să consolidez în jurul meu o echipă onestă, dedicată, asumată și focusată pe nevoile tuturor cetățenilor din județul Constanța”, a punctat Lupu, cu referire la modul cum s-a raportat conducerea PNL față de faptul că era cercetat de DNA, instituție care a decis „neînceperea urmăririi penale

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Bulevardul Tomis devine pietonal în weekend! Schimbări majore în centrul Constanței pe 6 și 7 iunie

O parte din Bulevardul Tomis se închide pentru mașini...

(Foto) Alertă în Delta Dunării! Țestoasele de apă și de uscat au pornit în migrație. ARBDD cere șoferilor prudență maximă

ARBDD avertizează șoferii cu privire la migrația țestoaselor protejate Administrația...

Bărbat din Tulcea, arestat preventiv după ce a încălcat ordinul de protecție de șase ori în câteva zile

Mandat de arestare preventivă pentru nerespectarea ordinului de protecție La...