Medhouse banner

Iași: Incendiu în localitatea Osoi. Arde acoperișul unei case

Date:

Incendiu produs la o casă în localitatea Osoi, comuna Comarna. La locul solicitării acționează Detașamentul 2 de Pompieri Iași cu 2 două autospeciale de intervenție și stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor calificat.

La ajungerea forțelor de intervenție la locul solicitării incendiul se manifesta generalizat, la nivelul acoperișului, pe o suprafata de aproximativă de 130 mp. Forțele și mijloacele de intervenție au fost suplimentate cu un echipaj de stingere.

Nu sunt anunțate victime.

Acțiunea este în dinamică.

Personalul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al județului Iași va continua activitățile orientate spre siguranța cetățenilor, cu accent pe prevenirea situațiilor de urgență și gestionarea operativă a evenimentelor care pun în pericol viața semenilor sau bunurile materiale ale acestora.

Pompierii ieșeni vă recomandă câteva măsuri de prevenire a incendiilor:

  • Improvizațiile în cazul folosirii defectuoase a mijloacelor de încălzire, exploatarea necorespunzătoare a buteliilor, suprasolicitarea instalațiilor electrice, duc de cele mai multe ori la urmări foarte grave.
  • Nu folosiți sobe și alte mijloace de încălzire defecte, cu improvizații, supraalimentate cu combustibili sau nesupravegheate, precum și aprinderea focului utilizându-se lichide inflamabile;
  • Nu depozitați materiale combustibile în incinta centralei termice de la subsolul locuinței;
  • Verificați coșurile de evacuare a fumului, reparați-le, izolați-le termic și curățați-le periodic;
  • Nu utilizați aeroterme, radiatoare, calorifere electrice construite artizanal sau defecte;
  • Nu folosiți siguranțe fuzibile supradimensionate prin înlocuirea cu liță a fuzibilului calibrat;
  • Nu așezați sau păstrați butelii de gaze în apropierea oricăror surse de căldură;
  • Nu folosiți butelii de gaze lichefiate fără regulatori de presiune, cu garnituri deteriorate ori cu furtunuri de cauciuc fisurate sau lărgite la capete;
  • Nu folosiți flacără pentru verificarea etanșeității buteliei, garniturilor, regulatorilor de presiune sau a furtunului/conductei de gaz; verificarea se face numai cu emulsie de apă cu săpun;
  • Nu încălziți cu flacără buteliile și nu le folosiți culcate, răsturnate sau înclinate;
  • Nu transvazați gazul din butelie în orice alte recipiente și nu folosiți butelii improvizate;
  • Nu lăsați mâncarea pe foc nesupravegheată;
  • Nu lăsați copiii nesupravegheați în locuință, cu lumânări aprinse, sobe, plite și/sau aparate electrice aflate în funcțiune.

Sursă foto: arhivă

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

SPIT Constanța a aderat la sistemul informatic e-Popriri al ANAF

SPIT Constanța a semnat protocolul de aderare la sistemul...

Regulament și înscrieri: Totul despre concursul de pian de la Centrul Cultural „Teodor T. Burada”

PIANO ART 2026: Înscrierile pentru ediția aniversară se încheie...

ANL a recepționat 35 de noi locuințe pentru tineri în orașul Amara, județul Ialomița

Investiție de peste 11 milioane de lei! Noi apartamente...

Despărțire oficială: Flavius Stoican nu mai este antrenorul Farului Constanța

Farul Constanța și Flavius Stoican au reziliat contractul de...