Începând cu data de 1 februarie 2024, consultațiile la medicul de familie în România vor deveni contra cost.
Potrivit Antena 3 CNN, decizia drastică a fost luată în urma protestelor medicilor de familie, care și-au exprimat nemulțumiri față de scăderea bugetului și tensiunilor cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS).
În urma anunțului, se preconizează că românii vor trebui să scoată bani din buzunare pentru a beneficia de consultații la medicul de familie. Asociația și Patronatul Medicilor de Familie din Cluj au comunicat că, începând cu luna februarie, nu se vor mai acorda consultații medicale gratuite.
În prezent, medicii de familie primesc 30 de lei pentru o consultație, însă se prevede ca acest tarif să scadă la mai puțin de 20 de lei. În plus, medicii din ambulatoriile de specialitate și medicii de familie au anunțat că nu vor mai încheia acte adiționale cu CNAS, ceea ce înseamnă că și consultațiile și serviciile medicale ar putea deveni cu plată pentru pacienți.
Se estimează că tariful minim pentru o consultație, o rețetă sau o trimitere va fi de cel puțin 40 de lei. În cadrul ambulatoriilor de specialitate, tariful pentru consultație ar putea ajunge la cel puțin 50 de lei, însă acesta poate varia în funcție de specializare.
În cazul investigațiilor medicale suplimentare, costurile ar putea depăși câteva sute de le.
