Medhouse banner

44 de copii au venit pe lume la Constanța prin programul INFANT! Proiectul continuă și anul acesta

Date:

Obiectivul programului INFANT este creșterea natalității în rândul populației de pe raza municipiului Constanța, prin acordarea de sprijin financiar pentru efectuarea procedurii de fertilizare in vitro.

De la înființarea proiectului, Primăria Municipiului Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială, a acordat 169 de vouchere în cuantum de 10.000 lei fiecare, iar numărul nou-născuților în urma procedurii de fertilizare in vitro este de 44.

Beneficiari pot fi femeile singure sau cuplurile care au diagnostic de infertilitate stabilit de către un medic specialist în obstetrică-ginecologie cu competență în tratamentul infertilității cuplului și în reproducere umană asistată medical.

Numărul de vouchere în valoare de 10.000 lei fiecare, pe care Primăria Constanța le acordă, se va aproba prin dispoziția primarului municipiului Constanța, după aprobarea bugetului pe anul în curs. 

Persoanele care vor să aplice la INFANT trebuie să știe că NU se pot înscrie concomitent și la alte programe de fertilizare in vitro. 

Documentele necesare și Regulamentul programului „INFANT” se pot vizualiza și descărca accesând site-ul:  http://www.primaria-constanta.ro/spas/social/program-infant     .

Relații suplimentare la numerele de telefon: 0341.448.531 și 0341.180.113

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Antichitatea întâlnește tehnologia! Cum au transformat elevii constănțeni artefactele milenare în artă digitală

Vernisaj la MINAC: Expoziția „Arheografii. Patrimoniul antic reinterpretat prin...

Cum continuăm magia de 1 Iunie acasă? Activități pline de imaginație pentru restul zilei

După distracția din oraș, continuăm magia acasă: 5 idei...

Sondaj World Vision România: aproape un sfert dintre copiii și adolescenții consultați spun că adulții îi ascultă rar sau aproape niciodată

Anxietatea și presiunea școlii, principalele probleme ale generației lor Aproape...

Evoluții foarte bune pentru canotorii constănțeni la prima competiție internațională a anului

Echipajul masculin de 8+1 ia bronzul la Sevilla, fetele...