Medhouse banner

(Foto) Incendiu produs la Aeroportul Internațional Iași. A fost activat Planul Roșu. Sunt 20 de victime

Date:

Incendiu produs la Aeroportul Internațional Iași

Incendiu produs la Aeroportul Internațional Iași. Alarma a fost dată la ora 09:40, prima intervenție de evacuare-salvare a persoanelor afectate și de localizare-izolare a incendiului a fost asigurată de către personalul de intervenție al Aeroportului Internațional Iași, cu autospecialele și echipamentele de intervenție, din dotare.

S-a activat Planul Roșu de Intervenție

După primirea apelului prin 112, a fost activat Planul Roșu de Intervenție și au fost trimise forțe de intervenție specializate.

Forțele și mijloacele de intervenție sosite în zona terminalului T4, în intervalul orar 09:45 – 09:55, sunt:

  • cele ale Poliției TA,
  • echipaje ale poliției rutiere,
  • două echipaje ale SAJ Iași,
  • două autospeciale de intervenție cu echipaje ale Jandarmeriei,
  • utilitară „Punct Medical Avansat – tip I”,
  • o utilitară „UTV”,
  • două echipaje de prim ajutor calificat (EPA),
  • o autospecială pentru transport personal și victime multiple (ATPVM),
  • un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM), 
  • o autospecială de descarcerare,
  • o autospecială cu hidroperforare,
  • o autospecială pentru transportul roboților (respectiv 4 roboți automați de verificare a incintelor afectate)
  • trei autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS), din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al Județului Iași, cu 40 de pompieri militari.

Intervenția a fost asigurată de către forțele de ordine ale Serviciului Privat Aeroportuar, dar și de IJJ Iași și IPJ Iași.

În urma incendiului au fost înregistrate 20 de victime

În urma incendiului au fost înregistrate 20 de victime. 10 dintre acestea au fost evaluate la fața locului și evacuate de către forțele de intervenție profesioniste. Acestea au primit îngrijiri medicale la fața locului, ulterior fiind transportate la spital de către echipajele medicale ISU și SAJ (2 EPA, 1 TIM, 2 SAJ și 1 ATPVM). Celelalte 10 persoane surprinse de incendiu au reușit să iasă singure din zona afectată, nefiind necesară acordarea primului ajutor și transportul la spital.

Incendiul a pornit din cauza unor întreruperi repetate în alimentarea cu energie electrică, cu intrarea automată în funcțiune a sistemelor de protecție și a grupurilor generatoare, dar și ca urmare a încercărilor repetate de resetare și de pornire a benzilor de bagaje, se ajunge la blocarea acestora, fapt ce a generat un incendiu cu evoluție foarte rapidă. Cele mai afectate echipamente au fost sistemele de scanere, sistemele de ventilație, lifturile, scările rulante și sistemul de benzi transportoare pentru bagaje. Fumul dens și aerul fierbinte a pătruns la parter, dar și în zona de check-in.

Totul a fost un exercițiu

​În data de 26 martie a.c., la Aeroportul Internațional Iași s-a organizat un exercițiu cu forțe și mijloace de intervenție în teren, pentru gestionarea urmărilor unui incendiu produs la benzile de bagaje în sectorul „Plecări”, de la subsolul terminalului T4, cu victime multiple și activare a Planului Roșu de Intervenție, la nivel local”.

La această activitate, organizată de către Aeroportul Internațional Iași, au fost angrenate tehnica și personalul aeroportuar, precum și cele ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al Județului Iași, Serviciului de Ambulanță Județean Iași, Unității Primire Urgențe UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic de Urgențe „Sfântul Spiridon” Iași, Inspectoratului Județean de Jandarmi Iași, Inspectoratului de Poliție Județean Iași.

Scopul exercițiului a fost de antrenare a structurilor de conducere și răspuns cu responsabilități în managementul și gestionarea consecințelor manifestării acestui tip de risc.

Obiectivele acestuia au fost:

  • evaluarea situațiilor de urgență produse și stabilirea măsurilor și acțiunilor specifice de gestionare a acestora;
  • antrenarea în comun a forțelor participante, potrivit concepției specifice privind planificarea, pregătirea, organizarea și desfășurarea acțiunilor de răspuns în situații de urgență;
  • antrenarea personalului privind modul de acțiune în cazul producerii unui incendiu și cunoașterea posibilităților de organizare a acțiunilor de răspuns;
  • verificarea viabilității Planului de intervenție în cazul producerii unor situații de urgență;
  • verificarea modului de realizare a cooperării între forțele participante.

Exercițiul s-a încheiat cu succes la ora 10:50.

Acțiunea s-a încheiat cu o analiză a modului și capacității de intervenție în cazul producerii unei astfel de situații, concluzia fiind că, forțele angrenate în desfășurarea exercițiului pot gestiona o situație de urgență de o asemenea anvergură.

„Mulțumim tuturor participanților de la exercițiul de astăzi, tuturor celor care sunt mereu alături de noi și tuturor celor care conștientizează asupra pericolelor la care se expun, a modului și regulilor de comportare în diferite situații de urgență!”, transmite ISU Iași.

Sursă foto: ISU Iași

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Tragedie în noapte la Viișoara. Un bărbat și-a pierdut viața într-un incendiu

Victima a fost găsită carbonizată Pompierii militari din cadrul Detașamentului...

Intervenție de urgență la Cristeștii Ciceului. Patru persoane au fost implicate într-un accident rutier

Trei persoane au fost transportate la spital Un echipaj de...

Schimbare majoră în tranzacțiile imobiliare. Certificatul fiscal, obligatoriu și pentru cumpărători!

Cumpărătorii trebuie să prezinte certificat de atestare fiscală Ca urmare...

Atenție! Se oprește apa în cartierul Tomis 1 din municipiul Constanța!

RAJA execută lucrări la rețeaua centralizată. Cartierul Tomis 1...