Sursa Foto Verstappen.com
Fără surprize mari pe circuitul de la Suzuka
Max Verstappen va pleca de pe prima poziţie în Marele Premiu al Japoniei, de duminică. Aşa cum era de aşteptat, olandezul a dominat calificările. Verstappen a fost primul încă din Q1. Una dintre puţinele surprize ale calificărilor din Japonia a fost că Lance Stroll de la Aston Martin nu s-a calificat în Q2.
Piloţii Red Bull, pe primele două poziţii

Sursa foto Formula1.com
Red Bull îşi continuă dominaţia din acest sezon. Max Verstappen a abţinut pole-ul, iar coechipierul său, Sergio Perez, va pleca de pe a doua poziţie. O dublă Red Bull care nu mai miră pe nimeni! Lando Norris nu a reuşit să se interpună între cei doi, dar va pleca în cursă de pe locul 3. Carlos Sainz a fost cel mai bun pilot de la Ferrari în calificări. Spaniolul care va părăsi „scuderia” sezonul viitor a încheiat pe 4. Colegul său, Charles Leclerc, a obţinut doar un loc 8.
Alonso ţine steagul sus pentru Aston Martin!
Alonso ţine steagul sus pentru Aston Martin! Fostul campion mondial s-a descurcat onorabil în calificări – a terminat pe locul 5, în timp ce coechipierul său nu a obţinut calificarea în Q2 şi este 16. Favoritul gazdelor, Yuki Tsunoda, va pleca în cursă de pe locul 10. Lewis Hamilton a obţinut locul 7. A patra cursă din sezon, Marele Premiu al Japoniei, are loc duminică, 7 martie, de la ora 08:00.
