Medhouse banner

Spectacolele săptămânii 9–15 iunie 2025 la Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”

Date:

Operă de excepție la Constanța: „Don Giovanni” și „Cavalleria rusticana”

Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța continuă stagiunea cu două spectacole de operă de marcă, ce aduc în prim-plan creații muzicale clasice semnate de mari compozitori ai scenei lirice universale.

Sâmbătă, 14 iunie 2025, de la ora 19:00, este programată opera „Don Giovanni” de Wolfgang Amadeus Mozart, pe un libret scris în limba italiană de Lorenzo da Ponte. Această capodoperă a fost prezentată pentru prima dată în 1787, la Praga, sub conducerea muzicală a compozitorului însuși.

Montarea de la Constanța poartă semnătura regizorală a Beatrice Rancea, scenografia este realizată de Constantin Ciubotariu, iar costumele sunt create de Doina Levintza. Din distribuție fac parte: Marius Eftimie, Ștefan Lamatic (București), Nicoleta Ardelean, Elena Rotari, Marius Turtoi, Silvia Simionescu, Adrian Pîrlea și Mihai Teodoru. Conducerea muzicală este asigurată de dirijorul Stasie Gonikberg(S.U.A.), iar pregătirea corului este coordonată de Adrian Stanache. Participă Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”.

Duminică, 15 iunie 2025, de la ora 19:00, iubitorii operei sunt invitați la o seară dublă, în care vor putea urmări două titluri reprezentative ale repertoriului verist: „Cavalleria rusticana” de Pietro Mascagni și „Paiațe” („Pagliacci”) de Ruggiero Leoncavallo. Regia artistică a spectacolului este semnată de Sandra Răsvana-Cernat, iar scenografia de Natalia Kornilova.

În „Cavalleria rusticana” vor evolua, în debut, Lucia Mihalache și Ana Maria Mladinovici, alături de Doru Iftene, Cristian Caragea și Anca Dorneanu.

Distribuția operei „Paiațe” îi aduce în fața publicului pe Akiko Hayakawa (Japonia), Răzvan Săraru (debut), Daniel Pop (debut), Mădălin Băldău și Marius Eftimie.

Dirijorul serii este Koichi Inoue (Japonia), iar conducerea corului este realizată de Adrian Stanache. Spectacolul este susținut de Orchestra și Corul Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”.

Biletele pot fi achiziționate de la Agenția Teatrului și online pe www.tnobconstanta.ro/bilete.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Foto) Cazinoul din Constanța devine centrul cultural al vacanței de 1 Mai

Expoziție regală excepțională în Sala Oglinzilor a Cazinoului Două expoziții...

12 aparate de electrocutat peștele, scoase din circuit de Garda de Coastă

Noi capturi de dispozitive de pescuit electric la Tulcea Polițiștii...

(Foto) GHID COMPLET: Înscrierea la creșă și grădiniță pentru anul școlar 2026-2027. Tot ce trebuie să știe părinții

Reînscrierile la educația timpurie debutează pe 18 mai Ministerul Educației...