Tot astăzi, ANM a emis şi un cod galben de instabilitate atmosferică
Meteorologii au emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă până joi dimineața, pentru nouă județe din sudul și estul țării, inclusiv municipiul București. Totodată, un Cod galben de instabilitate atmosferică va fi în vigoare miercuri în peste jumătate din țară.
Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 16 iulie, ora 10:00 – 17 iulie, ora 10:00, valul de căldură va persista în jumătatea sudică a Olteniei și a Munteniei, dar și în Dobrogea continentală. Se vor înregistra temperaturi maxime de 34 – 37 de grade Celsius, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime cuprinse între 19 și 22 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități, generând un disconfort termic ridicat.
Județele vizate integral de atenționarea de caniculă sunt Dolj, Olt, Teleorman, Gorj, Ilfov (inclusiv București), Călărași și Ialomița, iar parțial Constanța și Tulcea.
⚡n paralel, miercuri, între orele 10:00 – 22:00, este emis un Cod galben de instabilitate atmosferică pentru Transilvania, Moldova, local în Maramureș și nordul Munteniei, precum și în cea mai mare parte a zonei montane. Sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie (rafale de 50 – 70 km/h) și izolat grindină. Cantitățile de apă vor ajunge în scurt timp sau prin acumulare la 25 – 30 l/mp, iar local izolat pot depăși 40 – 60 l/mp.
