Ajutor de urgență: 5.000 de lei pentru fiecare angajat disponibilizat de la Damen Mangalia
Sindicatul Liber Navalistul transmite că Ministerul Muncii pregătește un ajutor de 5.000 lei pentru fiecare salariat al Șantierului Naval DAMEN Mangalia, indiferent de veniturile lor sau ale familiilor acestora, care rămâne fără loc de muncă, în urma intrării în faliment a șantierului. Proiectul de Hotărâre de Guvern a fost pus în dezbatere publică.
„Pentru sprijinirea unor persoane afectate de intrarea în faliment a Șantierului Naval Mangalia – Damen Shipyards Mangalia S.A., din localitatea Mangalia, județul Constanța, denumit, în continuare, șantier, ca urmare a lichidării și a opririi treptate a activității, se aprobă acordarea de ajutoare de urgență din creditele bugetare aprobate cu această destinație în bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale pentru anul 2026, în limita a 6.000 mii lei.
Ajutoarele de urgență prevăzute la art. 1 se acordă persoanelor care au rămas fără un loc de muncă afectate de intrarea în faliment a șantierului, indiferent de veniturile lorsau ale familiilor acestora, în cuantum de 5.000 lei pentru fiecare persoană”, se arată în hotărârea de Guvern.
Potrivit informațiilor de la nivelul Agenției județene pentru ocuparea forței de muncă Constanța, în această situație se află peste 1.050 persoane care necesită sprijin pentru depășirea situației de necesitate și reducerea riscului de excluziune socială.
De asemenea, prin proiectul de hotărâre a Guvernului se reglementează și următoarele aspecte:
- ajutoarele de urgență nominale se aprobă, prin notă, de către ministrul muncii, familiei, tineretului și solidarității sociale sau persoana desemnată în acest scop;
- sumele individuale se stabilesc în cuantumul prevăzut de prezenta hotărâre a Guvernului, pe bază de borderouri întocmite de către Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Constanța. Borderourile se avizează de Prefectul județului Constanța și de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Constanța;
- prin derogare de la prevederile art. 54 şi 55 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.154/2022, pentru acordarea acestor ajutoare de urgență nu este necesară completarea unei cereri de către persoana afectată de intrarea în faliment a șantierului și nici efectuarea de verificări în teren;
- plata ajutorului de urgență se va putea efectua atât în numerar, direct titularului, cât și în cont bancar, caz în care titularul își va exprima opțiunea în scris pe baza unei declarații pe propria răspundere;
- data limită până la care poate fi solicitată plata ajutoarelor de urgență este 10 decembrie 2026.
Proiectul de Hotărâre de Guvern poate fi citit aici: https://mmuncii.gov.ro/hotarare-a-guvernului-privind-acordarea-unor-ajutoare-de-urgenta-pentru-sprijinirea-unor-persoane-afectate-de-intrarea-in-faliment-a-santierului-naval-mangalia/.
Sursă foto: rol ilustrativ (BNS)
