Cod Galben de caniculă: Valul de căldură se extinde joi în aproape toată țara. Disconfort termic accentuat și temperaturi de până la 35 de grade
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă atenționare Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă pentru ziua de joi, 25 iunie, în intervalul orar 12:00 – 21:00. Fenomenele vor afecta majoritatea regiunilor istorice ale României.
Conform meteorologilor, zonele vizate de această avertizare sunt Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și sudul și estul Moldovei.
În aceste regiuni, valorile termice vor fi deosebit de ridicate pentru această perioadă a anului. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 30 și 35 de grade. Cele mai ridicate valori se vor înregistra în zonele din vestul și nord-vestul țării, unde izolat se va instala canicula.

Pe lângă valorile ridicate din termometre, populația se va confrunta cu un disconfort termic accentuat, resimțit cu precădere în zonele de câmpie. În aceste regiuni, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități, fapt ce va spori senzația de sufocare.
Recomandări pentru populație pe timpul caniculei
Medicii și autoritățile recomandă cetățenilor din zonele afectate să ia măsuri de protecție pentru a evita problemele de sănătate cauzate de expunerea la temperaturi extreme:
- Evitarea expunerii prelungite la soare în intervalul critic al amiezii (orele 11:00 – 18:00);
- Consumul zilnic de lichide (între 1,5 și 2 litri de apă), evitând băuturile cu un conținut ridicat de zahăr sau alcool;
- Purtarea de haine lejere, din țesături naturale, de culori deschise, precum și folosirea pălăriilor de soare și a ochelarilor;
- Atenție sporită pentru persoanele vulnerabile: copii, vârstnici și persoane cu afecțiuni cronice, în special cardiace sau respiratorii.
