Oncoria Med

Atenție, constănțeni! Se oprește apa potabilă în cartierul Tomis II timp de 10 ore

Date:

Se oprește apa în zona cartierului Tomis II din municipiul Constanța!

În vederea executării lucrărilor de reabilitare și conectare la noile conducte ale rețelelor stradale de alimentare cu apă, precum și pentru înlocuirea vanelor din căminele tehnice de la intersecția străzilor Nicolae Iorga și Maramureș, RAJA va sista furnizarea apei potabile timp de 10 ore, marți – 18 august 2026, în intervalul orar 08.00 – 18.00.

Vor fi afectați de lipsa apei consumatorii din perimetrul delimitat de străzile: Ion Adam – Nicolae Iorga – Chiliei – Crișanei  –  Ion Adam.

Lucrările fac parte din Contractul CL 1A – „Rețele de apă și canalizare în zona centrală a municipiului Constanța”, investiție în valoare de aproximativ 46 milioane de lei, derulată prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM).

„Recomandăm utilizatorilor din zona vizată să își asigure rezerva minimă de apă necesară pentru consum și uz casnic pe durata întreruperii.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și îi asigurăm pe abonații afectați că echipele constructorului vor depune toate eforturile pentru finalizarea intervențiilor și reluarea furnizării apei potabile în cel mai scurt timp.

Totodată, atragem atenția că, la reluarea furnizării, din cauza manevrelor de golire și umplere a sistemului public de alimentare cu apă, ocazional, pot apărea modificări ale aspectului apei (turbiditate și culoare). În această situație, recomandăm evitarea consumului în scopuri potabile până la limpezirea completă a apei. 

Reamintim că aceste investiții sunt realizate în beneficiul consumatorilor și au ca obiectiv îmbunătățirea serviciilor furnizate, reducerea pierderilor din rețea, precum și creșterea siguranței și continuității alimentării cu apă”, transmite RAJA.

Sursă foto: Unsplash.com

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Ionuț Vînă s-a accidentat din nou și va absenta o lună

Ghinion teribil pentru un jucător cheie: Fractură de metacarpian...

Încep înscrierile în Programul FIV 2026: Ghidul complet pentru depunerea dosarului

ând și cum se pot înscrie cuplurile și femeile...

Se schimbă vremea în România! Val de caniculă urmat de o răcire bruscă și furtuni

Vreme extremă în România: De la caniculă extremă la...