Copiii consumatorilor de droguri au făcut mai multe activități în cadrul proiectului „Serenity”
Copiii din cadrul proiectului „Serenity” au participat, vineri, la o activitate desfăşurată în contextul debutului anului şcolar 2023-2024.
Astfel, specialiştii Agenției Naționale Antidrog au pregătit pentru cei 30 de copii ai beneficiarilor programelor de asistenţă medico-psiho-socială din Bucureşti surprize dulci şi rechizitele necesare anului şcolar.
Reamintim că proiectul de prevenire în familie „Serenity”, derulat de Agenţia Naţională Antidrog, este dedicat copiilor persoanelor consumatoare de droguri, aflate în programele de asistenţă integrată ale agenţiei.
Prin implementarea acestui proiect în România, Agenţia Naţională Antidrog s-a alăturat iniţiativei Grupului Pompidou, care a creat proiectul „Copii ai căror părinţi consumă droguri”, proiect propus ca răspuns la invitaţia Consiliului Europei către Secretariatul Grupului Pompidou, de a participa la Grupul operativ pentru drepturile copiilor.
Sursă foto: facebook/Agenția Națională Antidrog
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.
Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).
Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.
Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.