Un copil de 5 ani a murit, iar un altul de 7 ani a ajuns la spital
Un incendiu puternic a izbucnit în cursul nopții într-o locuință din localitatea Topalu, intervenția pompierilor fiind una de amploare. Flăcările au distrus casa pe o suprafață de aproximativ 100 de metri pătrați, iar bilanțul este tragic: un copil și-a pierdut viața, iar alte două persoane au suferit arsuri grave.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Dobrogea, în urma incendiului au rezultat trei victime. Un minor în vârstă de 7 ani a suferit arsuri de gradul II pe aproximativ 40% din suprafața corpului, iar o femeie de 26 de ani a fost grav rănită, prezentând arsuri de gradul III pe circa 50% din corp.
Din nefericire, un copil de 5 ani a fost declarat decedat la fața locului de echipajul Serviciului de Ambulanță Județean.
Cele două victime rănite au fost transportate de urgență la Compartimentul de Primiri Urgențe din Hârșova pentru îngrijiri medicale de specialitate.
La intervenție au participat trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD tip B2, o ambulanță SAJ, precum și o autospecială pentru transport personal și victime multiple. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.
„Tragedia din comuna Topalu, din județul Constanța, ne-a cutremurat pe toți.
În fața unei asemenea dureri, nu putem rămâne indiferenți.
Am decis să mă implic direct, iar alături de colegii mei primari și de primarul localității Topalu, Valentin Stanciu, să oferim sprijin acestei familii. Ne-am asumat să reconstruim casa distrusă de flăcări, astfel încât familia să poată avea din nou un acoperiș deasupra capului. Invităm alături de noi, în demersul nostru, întreaga societate civilă.
Sunt convins că, prin solidaritate și implicare, putem arăta că județul Constanța este o comunitate care știe să fie alături de oameni atunci când au cea mai mare nevoie”, a transmis Florin Mitroi, președinte CJC.
Sursă foto: rol ilustrativ
