Medhouse banner

Zeci de persoane au ajuns la spital după ce au făcut toxiinfecție alimentară. A intervenit ANSVSA

Date:

ANSVSA intervine după ce zeci de persoane s-au îmbolnăvit la „Balul Însuraților”

Inspectorii ANSVSA au intervenit rapid în urma incidentului de la „Balul Însuraților” din Reghin, unde 37 de persoane au prezentat simptome specifice unei toxiinfecții alimentare. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș, Direcția de Sănătate Publică (DSP) și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Mureș au activat măsuri imediate pentru protejarea sănătății publice și investigarea cauzelor îmbolnăvirilor.

La evenimentul cu aproximativ 350 de participanți, mai multe persoane au acuzat greață, vărsături și amețeli, ceea ce a determinat activarea Planului Roșu de Intervenție și mobilizarea de resurse medicale suplimentare. Până în prezent, 29 de persoane au fost transportate la Spitalul din Reghin pentru îngrijiri medicale.

Anchete în desfășurare și măsuri sanitare

Inspectorii DSVSA Mureș au demarat o anchetă epidemiologică pentru a identifica sursa posibilă a contaminării. În cadrul investigațiilor, s-au desfășurat următoarele acțiuni:

  • Prelevarea de probe alimentare – Mostre din alimentele servite în cadrul evenimentului au fost prelevate și dirijate pentru analize de laborator la Laboratorul Sanitar-Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor (LSVSA) Mureș, pentru a determina o eventuală contaminare.
  • Verificarea condițiilor de igienă – Echipele de control au inspectat locația evenimentului, verificând condițiile de preparare, depozitare și servire a alimentelor, pentru a identifica eventuale nereguli. Ca urmare a constatărilor, DSVSA Mureș a emis o Ordonanță de Suspendare a Activității pentru unitatea respectivă.
  • Evaluarea riscurilor de contaminare – În colaborare cu DSP și ISU, inspectorii DSVSA monitorizează în continuare situația pentru a preveni extinderea incidentului și a asigura siguranța consumatorilor. De asemenea, personalul care a pregătit mâncarea urmează să fie testat pentru a verifica dacă a fost purtător de bacterii patogene.

„În astfel de situații, este esențial ca autoritățile să colaboreze eficient pentru a identifica rapid cauza incidentului și a proteja sănătatea publică. Inspectorii DSVSA Mureș au intervenit prompt pentru a evalua riscurile și a asigura condiții optime de siguranță alimentară”, a declarat dr. Alexandru Bociu, președintele ANSVSA.

Autoritățile desfășoară în continuare ancheta epidemiologică pentru a stabili cu exactitate cauza îmbolnăvirilor. Rezultatele analizelor de laborator și concluziile anchetei urmează să fie comunicate public în zilele următoare.

Sursă foto: Unsplash.com

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Foto) Kira Kiralina, pisica din România care a cucerit și Scandinavia!

Frumusețea pisicii din România care continuă să cucerească lumea Kira...

O seară magică la Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”!

Sâmbătă de poveste la Teatrul Național de Operă și...

UNTOLD are nevoie de votul tău în clasamentul DJ Mag Top 100 Festivals!

104 zile până la UNTOLD ONE. Celebrează noua eră...