Oferta școlară se diversifică: „Educație nutrițională” și „Muzică și dans”, printre noile opționale
Ministerul Educației a anunțat introducerea a șapte noi discipline opționale în oferta educațională națională, disponibile începând cu anul școlar viitor. Noile materii vin în sprijinul dezvoltării armonioase a elevilor și oferă o alternativă atractivă la disciplinele clasice, punând accent pe mișcare, creativitate, nutriție și cunoaștere științifică.
Aceste opționale pot fi alese de elevi împreună cu părinții, în funcție de interesele și nevoile fiecăruia. Programele au fost aprobate și publicate în Monitorul Oficial, iar detalii pot fi consultate pe site-ul oficial: rocnee.eu.
Iată cele 7 noi discipline opționale:
- „Educație nutrițională” – adresată elevilor din clasa pregătitoare și din clasele I și a II-a, această disciplină urmărește formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase încă de la cele mai fragede vârste.
- „Educație prin minibaschet” și „Minihandbal – mișcare, joc și fairplay” – două opționale dedicate claselor a III-a și a IV-a, menite să stimuleze activitatea fizică, lucrul în echipă și spiritul de fairplay.
- „Armonie și expresie corporală” – disponibil pentru elevii de gimnaziu (clasele a V-a – a VIII-a), acest curs contribuie la dezvoltarea conștiinței corporale, posturii corecte și a expresivității prin mișcare.
- „Viitorii olimpioni” – dedicat clasei a IV-a, urmărește stimularea performanței și descoperirea timpurie a copiilor pasionați de competiție și de excelență în diverse domenii.
- „Muzică și dans” – disponibil pentru clasele a V-a și a VI-a, acest opțional oferă o incursiune în lumea sunetelor și a ritmului, dezvoltând abilități artistice și expresive.
- „Aventura cunoașterii Universului” – destinat elevilor din clasele a V-a și a VII-a, acest curs îmbină noțiuni de astronomie și știință cu imaginația și curiozitatea naturală a copiilor.
