Medhouse banner

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca

Date:

Prima ediție a Festivalului a avut loc în anul 2009

Primarul comunei Jurilovca, Eugen Ion, a anunțat, oficial, data desfășurării ediției din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de Jurilovca.

Astfel, anul acesta, cel mai mare festival în aer liber din Dobrogea va avea loc în zilele de 6 și 7 septembrie.

Prima ediție a Festivalului a avut loc în anul 2009, fiind la acea vreme o serbare locală la care au luat parte 200 de participanți. În anul 2024, Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca a atras 157.000 de vizitatori în cele două zile de desfășurare, consolidându-și poziția de cel mai mare festival în aer liber din județul Tulcea și din toată Dobrogea.

Și anul acesta ducem mai departe tradiția festivalului nostru, un festival prin care de 16 ani promovăm gastronomia și obiceiurile locale. De la prima ediție și până astăzi am reușit, crescând de la an la an, să atragem din ce în ce mai mulți oameni în Dobrogea, în județul Tulcea și, desigur, în Jurilovca. Este un lucru bun, cred, pentru economia locală, iar festivalul ne-a ajutat foarte mult să transformăm Jurilovca dintr-o micuță comunitate pescărească într-o destinație turistică de primă mână‘, a declarat Eugen Ion, primarul comunei Jurilovca.

Organizatorul Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca este Primăria Jurilovca, cu finanțare de la Consiliul Județean Tulcea.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

VIDEO. Dulcele care te duce în vacanță: baclavaua turcească și farmecul din Antalya

Baclavaua turcească, acel dulce tradițional care transformă vacanța într-o...

Mită refuzată la frontieră. I-a dat polițiștului 50 de euro pentru a trece vama cu un câine

Un polițist de frontieră a refuzat mita oferită pentru...

Poliomielita, o boală fără tratament, dar care poate fi prevenită prin vaccinare

Tot ce trebuie să știi despre poliomielită și prevenirea...