Medhouse banner

(Foto) Captură inedită: țigări ascunse în piese de lego și produse susceptibile a fi contrafăcute de zeci de mii de lei

Date:

Microbuze pline cu produse contrafăcute, oprite de polițiștii de frontieră la Pomârla

Poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoșani au descoperit și ridicat în vederea confiscării, în urma unei acțiuni desfășurate în zona de competență, mai multe parfumuri, obiecte de îmbrăcăminte și țigarete, susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de peste 43.000 de lei. De asemenea, în cadrul acțiunii a fost ridicată și predată organelor vamale o importantă cantitate de produse cosmetice.

În data de 11 septembrie a.c., în jurul orei 20.00, o patrulă a poliţiei de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoșani, pe timpul desfăşurării unei misiuni specifice în zona de competenţă, a oprit în trafic, pentru control, în localitatea de frontieră Pomârla, două microbuze cu remorcă, înmatriculate în Ucraina.

  • În primul microbuz, au fost găsite 80 de parfumuri și mai multe articole vestimentare, toate purtând denumirea unor mărci protejate, susceptibile a fi contrafăcute. Tot aici au fost descoperite și mai multe țigarete ascunse printr-o metodă inedită: disimulate în piese de lego, țigaretă cu țigaretă. Bunurile, estimate la 43.000 lei, au fost ridicate, iar pe numele șoferului a fost întocmit dosar penal pentru punerea în circulație a produselor contrafăcute.
  • În al doilea microbuz, polițiștii au găsit 4.590 sticle cu ojă gel, lămpi UV, accesorii pentru pile electrice, seruri și creme cosmetice. Toate aceste produse au fost predate Direcției Regionale Vamale Iași, iar șoferii au fost amendați cu câte 8.000 lei fiecare.
spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Derby la Ovidiu. Farul Constanța primește vizita FCSB-ului în etapa a 5-a din play-out

Biletele s-au pus în vânzare! „Marinarii” întâlnesc FCSB în...

Toți consumatorii din Mircea Vodă vor rămâne fără apă la robinete

Atenție, locuitori din Mircea Vodă! Se sistsază furnizarea apei...

(Foto) Plăcinta dobrogeană, protejată prin lege. Doar două firme din România au dreptul legal de a folosi această denumire

„Plăcinta dobrogeană” este denumire protejată la nivelul Uniunii Europene Denumirea...