Peste 6.000 de unelte confiscate de ARBDD au fost trimise la reciclare
În data de 22 aprilie 2026, Comisia de valorificare a bunurilor intrate în proprietatea statului – constituită conform OUG 14/2007 din reprezentanți ai ARBDD, ANPC Tulcea, DGRFP Galați și IJP Tulcea – a procedat la identificarea și preluarea din magazia Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării a bunurilor confiscate de către personalul de inspecție și control al instituției în perioada aprilie 2025 – aprilie 2026.
Au fost distruse în total 6.129 de unelte de pescuit, cu o greutate de aproximativ 9,5 tone, dintre care:
3.807 setci monofilament, din fir textil și policarbonat, însumând o lungime totală de 140.000 metri;
270 vintire;
1.200 carmace;
785 capcane de raci.
Uneltele distruse au fost preluate pentru reciclare de o societate specializată.
Acțiunile de control, confiscare și distrugere a uneltelor ilegale sunt parte din efortul constant al ARBDD de a proteja biodiversitatea și echilibrul ecosistemelor din Delta Dunării.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.
Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).
Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.
Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.