Medhouse banner

1 Mai la iarbă verde. Ce trebuie să știi înainte de a scoate grătarul din portbagaj

Date:

Unde aveți voie să faceți grătar? Ce spun jandarmii

Având în vedere numărul ridicat de turiști care sunt așteptați să aleagă litoralul Mării Negre ca destinație pentru minivacanța de 1 Mai, Gruparea de Jandarmi Mobilă „Tomis” Constanța anunță mobilizarea unor forțe importante pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică.

În perioada 30 aprilie – 4 mai, o medie de 120 de jandarmi vor acționa zilnic în misiuni de menținere a ordinii publice. Aceștia vor fi prezenți în principalele stațiuni de pe litoral, precum Mamaia, Costinești și Vama Veche-2 Mai, dar și în zonele de promenadă și proximitatea punctelor de agrement, alături de celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Pe lângă monitorizarea fluxului de turiști, jandarmii vor asigura măsurile de ordine la două evenimente sportive majore:

  • 2 mai: Meciul de fotbal dintre FCV Farul Constanța și FC Botoșani, desfășurat pe stadionul Academiei „Gheorghe Hagi” din Ovidiu.
  • 4 mai: Confruntarea dintre AFC Unirea 04 Slobozia și AFC Hermannstadt, pe stadionul „1 Mai” din Slobozia.

Totodată, în contextul aderării României la spațiul Schengen, efectivele unității vor acționa în zona frontierei interne cu Republica Bulgaria, sprijinind Garda de Coastă în misiunile de prevenire și combatere a migrației ilegale.

O prioritate a jandarmerilor în acest sfârșit de săptămână prelungit va fi respectarea Legii nr. 54/2012 privind activitățile de picnic. Jandarmeria Mobilă „Tomis” face apel la cetățeni să respecte normele de protecție a mediului și de siguranță:

  • Aprinderea focului este permisă doar în locurile special amenajate, sub supraveghere permanentă.
  • Parcarea autovehiculelor trebuie realizată exclusiv în zonele dedicate.
  • Aruncarea deșeurilor este obligatorie doar în locurile special amenajate, lăsând spațiul curat la plecare.

„Jandarmeria Mobilă Constanța este la datorie pentru ca turiștii și localnicii să petreacă aceste zile în siguranță. Recomandăm tuturor cetățenilor să dea dovadă de responsabilitate și să evite incidentele care le-ar putea periclita vacanța”, transmit reprezentanții instituției.

În cazul în care sunteți martorii unor fapte antisociale, jandarmii vă sfătuiesc să apelați cu încredere la patrulele aflate în teren sau să sunați la numărul unic de urgență 112.

Sursă foto: rol ilustrativ/ arhivă

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Alertă alimentară! Arahide retrase de la vânzare din magazine. Consumatorii, avertizați despre prezența aflatoxinelor

Arahide „Fine Life” retrase de urgență din magazine Autoritatea Națională...

(Video) 17 sturioni au fost redați mediului natural de Garda de Coastă

Polițiștii de frontieră au salvat 17 sturioni prinși în...

Litoral în siguranță. 500 de polițiști constănțeni la datorie în fiecare zi de 1 Mai

Poliția rutieră avertizează: Toleranță zero pentru alcool și substanțe...