132 de sportivi și premii de 10.000 de lei la ediția a XX-a
Turul Dobrogei la ciclism s-a încheiat cu un circuit de 70 km pe Bulevardul Tomis din Constanța, unde sprinturile, evadările și finișurile spectaculoase au putut fi urmărite, de la câțiva metri distanță, de iubitorii sportului!
Duminică, alături de cicliștii profesioniști și amatori, s-au aliniat la start pe Bulevardul Tomis și copiii Constanței. De la cei mai mici, pe cinci categorii de vârstă, sub privirile părinților, într-o zi specială, în care toată lumea s-a bucurat să facă sport!
Reînviat după o pauză de 7 ani la inițiativa CSM Constanța, organizatorul ediției a XX-a, Turul Dobrogei și-a desemnat câștigătorii în urma etapei finale, un circuit de 70 de km pe traseul Capitol – Lupoaica – Capitol, iar premiile totale, de 10.000 de lei, i-au recompensat pe primii clasați la toate categoriile. Constănțeanul Mihnea Harasim (Steaua București) a câștigat tricoul galben, dar și pe cel alb, la categoria U23, în timp ce tricoul roz, al fetelor, i-a revenit Brigittei Belu, de la CSM Constanța!
„Clubul nostru i-a mai avut în competiție pe Alessandra Belu și Dragoș Cioclin, dar și pe antrenorul Filip Grigorescu, la masters. S-a încheiat o ediție de succes, abia o așteptăm pe următoarea! Felicitări sportivilor, antrenorilor și organizatorilor! Mulțumim partenerilor, sponsorilor și tuturor constănțenilor care au urmărit competiția de-a lungul celor trei zile! Hai, Constanța!”, a transmis CSM Constanța.
Organizat de CSM Constanța, Turul Dobrogei a reunit la start 132 de sportivi profesioniști din România, Bulgaria și Republica Moldova. În ultima zi, pe lângă etapa finală din competiția profesioniștilor, au avut loc și cursele rezervate copiilor și amatorilor.



Sursă foto: facebook/CSM Constanța
