Medhouse banner

RAJA a anunțat câștigătorii Concursului „Apa este Viață 2025”

Date:

Cine sunt câștigătorii Concursului „Apa este Viață 2025”?

RAJA a anunțat câștigătorii Concursului „Apa este Viață” 2025, care a reunit și în acest an elevi talentați din județul Constanța. Competiția, desfășurată sub tema „Călătoria apei: din natură în viața noastră”, a fost o invitație adresată tinerilor de a explora, prin artă, importanța apei și impactul schimbărilor climatice asupra acestei resurse esențiale.

Cele mai apreciate 25 de lucrări din fiecare categorie de vârstă au fost evaluate cu rigurozitate de o comisie de jurizare, având în vedere creativitatea, originalitatea și respectarea tematicii stabilite. În urma deliberărilor, au fost desemnați câștigătorii pentru categoriile 7-11 ani, respectiv 12-16 ani, ale căror creații au surprins cel mai bine mesajul legat de rolul esențial al apei.

Câștigătorii acestei ediții pentru cele două categorii de vârstă sunt:

  • Locul I – Oleșefschi Matei-Nicholas – 9 ani și Holban Alexandra-Elena – 14 ani
  • Locul II – Rusu Denis-Robert – 11 ani și Diaconu Emma-Cristina – 15 ani
  • Locul III – Petrescu Ioana-Camelia – 10 ani și Onofrei Maria-Beatrice- 15 ani
  • Mentiune 1 – Bidu Delia-Cristina – 10 ani și Codoi Andreea-Cătălina – 14 ani
  • Mențiune 2 – Crăciunaș Marc-Alexandru – 10 ani și Cioc Alexandra – 13 ani
  • Mențiune 3 – Troi Alessia -10 ani și Drăgan Ioana-Cristina – 15 ani
  • Mențiune Specială – Radu Antonia-Gabriela – 8 ani și Buzea Antonia-Maria – 15 ani.

LOCUL I

LOCUL II

LOCUL III

Aceștia vor fi răsplătiți cu premii atractive:

  • Locul I – Laptop Lenovo ThinkPad L16 Gen 1
  • Locul II – Apple iPad Air 13” (2024, 256GB, Wi-Fi)
  • Locul III – eBook Reader & e-note PocketBook InkPad Eo 10.3″

De asemenea, participanții care au obținut mențiuni vor primi vouchere la Librăria Cărturești în valoare de 500 lei, pentru a descoperi lecturi captivante și resurse educative.

RAJA le mulțumește tuturor participanților pentru creativitate și implicare în promovarea unui comportament responsabil față de apă și natură. Expoziția virtuală a lucrărilor înscrise a fost un real succes, atrăgând numeroase aprecieri din partea publicului.

În spiritul corectitudinii și al respectării regulamentului, menționăm că, în urma verificărilor, una din lucrări a fost descalificată, urmare a nerespectării condițiilor din regulamentul concursului privind procedura de vot online.  

Festivitatea de premiere va avea loc în perioada 24 martie – 04 aprilie 2025.

„Felicităm câștigătorii pentru talentul și dedicarea lor și îi încurajăm pe toți participanții să continue să își exprime ideile prin artă. Împreună, contribuim la creșterea conștientizării privind rolul esențial al apei în viața noastră!”, au transmis reprezentanții RAJA.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Schimbare majoră în tranzacțiile imobiliare. Certificatul fiscal, obligatoriu și pentru cumpărători!

Cumpărătorii trebuie să prezinte certificat de atestare fiscală Ca urmare...

Atenție! Se oprește apa în cartierul Tomis 1 din municipiul Constanța!

RAJA execută lucrări la rețeaua centralizată. Cartierul Tomis 1...

O nouă ediție FIDELIS. Dobânzi neimpozabile de până la 7,60%

Donatorii de sânge pot investi în titluri de stat...

„Poate A.I. să învingă un poet?” – duel poetic live între om și inteligența artificială la Constanța

Inteligență Artificială vs. Creație Umană: Un spectacol poetic inedit...