Medhouse banner

Atac masiv cu drone în apropierea graniței cu România! A fost emis mesaj RO-Alert

Date:

În urma atacului aerian, pe teritoriul ucrainean aproape de granița cu România a izbucnit un incendiu

În cursul nopții trecute, în jurul orei 01:10 de minute, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a transmis un mesaj RO-Alert pentru zona de nord a județului Tulcea prin care informat cetățenii despre faptul că există posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian și să adopte măsuri de protecție și siguranță personală.

Mesajul a fost transmis ca urmare a informării primite din partea Ministerului Apărării Naționale care, prin mijloace specifice a identificat ținte pe teritoriul Ucrainean, în apropiere de granița de nord cu România, în urma unui posibil atac al Federației Ruse asupra unor obiective ucrainene aflate pe malul stâng al Fluviului Dunărea și a Brațului Chilia Veche.

Durata estimată a alarmei aeriene a fost de aproximativ 90 de minute, iar la scurt timp de la emiterea mesajului RO-Alert au fost înregistrate mai multe apeluri prin numărul unic de urgență 112 în dispeceratul ISU Tulcea care anunțau incendii în municipiul Tulcea dar și în apropiere de Isaccea, incendii care nu au fost confirmate de echipajele de intervenție trimise.

În urma atacului aerian, pe teritoriul ucrainean aproape de granița cu România a izbucnit un incendiu care indus în eroare apelanții (19 apeluri în total) făcându-i să creadă ca incendiul este într-o zonă apropiată de ei.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Derby la Ovidiu. Farul Constanța primește vizita FCSB-ului în etapa a 5-a din play-out

Biletele s-au pus în vânzare! „Marinarii” întâlnesc FCSB în...

Toți consumatorii din Mircea Vodă vor rămâne fără apă la robinete

Atenție, locuitori din Mircea Vodă! Se sistsază furnizarea apei...

(Foto) Plăcinta dobrogeană, protejată prin lege. Doar două firme din România au dreptul legal de a folosi această denumire

„Plăcinta dobrogeană” este denumire protejată la nivelul Uniunii Europene Denumirea...