Medhouse banner

Ce pot face cei care au buletinul expirat și vor să voteze? Procedura și programul de lucru

Date:

Buletin expirat sau pierdut înainte de vot? SPCLEP Constanța are program și în weekendul alegerilor

În apropierea alegerilor, mulți cetățeni realizează că au buletinul expirat și se întreabă ce pot face pentru a-și exercita dreptul la vot. Conform legislației românești, pentru a putea participa la procesul electoral, este obligatoriu ca documentul de identitate să fie valabil. Așadar, persoanele care nu au un buletin în termen trebuie să ia măsuri pentru a-l înlocui înainte de ziua alegerilor.

Cum își pot reînnoi buletinul?

  1. Depunerea cererii: Cetățenii care au buletinul expirat trebuie să depună o cerere de eliberare a unui nou act de identitate la Serviciul Public Comunitar Local de Evidența Persoanelor (SPCLEP) din localitatea de domiciliu. Cererea se poate depune personal sau, în unele cazuri, poate fi realizată online, în funcție de reglementările locale.
  2. Documentele necesare: La cerere, persoana trebuie să prezinte, de obicei, următoarele documente:
    • Buletinul expirat sau orice alt act de identitate (dacă este cazul).
    • Certificatul de naștere (pentru prima solicitare a buletinului sau în caz de schimbare a numelui).
    • Dovada domiciliului, în anumite cazuri.
    • Fotografii recente tip buletin.
  3. Durata procesului: De obicei, eliberarea unui nou buletin durează între 7 și 15 zile lucrătoare, însă, în funcție de volum și de procedurile din fiecare localitate, este posibil ca procesul să dureze mai mult sau mai puțin. De aceea, este recomandat ca reînnoirea să se facă cu cel puțin câteva săptămâni înainte de alegeri.

Pentru a asigura desfășurarea în condiții optime a procesului electoral aferent alegerilor pentru Președintele României, respectiv pentru Senat și Camera Deputaților, Serviciul de Evidență a Persoanelor Constanța își adaptează programul de lucru cu publicul. Scopul este de a soluționa în mod operativ solicitările privind eliberarea documentelor de identitate pentru persoanele cu drept de vot, astfel:

  • 23.11.2024, 30.11.2024 și 07.12.2024: Program de lucru: 08:00 – 16:00
  • 24.11.2024, 01.12.2024 și 08.12.2024: Program de lucru: 07:00 – 21:00

Constănțenii sunt invitați să se prezinte în intervalele menționate pentru rezolvarea solicitărilor privind actele de identitate. Aceștia trebuie să aibă la ei documentele necesare pe care le găsesc pe site-ul instituției: https://primaria-constanta.ro/pagina-dlep/evidenta-persoanelor/acte-necesare-evidenta-populatiei/

Ce se întâmplă dacă nu ai buletinul valabil?

Dacă buletinul este expirat și nu se reînnoiește la timp, persoana nu va putea vota, deoarece legislația prevede că pentru exercitarea dreptului de vot, persoanele trebuie să prezinte un act de identitate valabil. De asemenea, în cazul în care buletinul a fost pierdut sau furat, este necesar să se prezinte dovezi în acest sens pentru a obține un nou act.

În legislația electorală a României, reglementată de Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României, actele de identitate acceptate la secțiile de votare pentru cetățenii români din țară sunt cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau buletinul.

Pașaportul nu este valabil pentru votul pe teritoriul României, fiind utilizat exclusiv pentru votul în străinătate, conform normelor stabilite de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) și Biroul Electoral Central (BEC).

La sfârșitul lunii octombrie, Toni Greblă, președintele Autorității Electorale Permanente , a anunțat faptul că se poate vota la noi în țară cu paşaportul diplomatic, nu cu paşaportul simplu.

„Evident că cetăţenii românii vor vota în primul rând cu cartea de identitate. Apoi pot să voteze cu paşaportul diplomatic, nu cu paşaportul simplu. Repet, în ţară. De asemenea, cei care urmează şcolile de ofiţeri din ţară pot vota cu carnetul de elev al acelei şcoli de ofiţeri”, a declarat Toni Greblă, președinte AEP.

De asemenea, românii care în ziua votării se află în ţară îşi pot exercita dreptul de vot la secţiile de votare organizate cu actul de identitate provizoriu (buletin provizoriu), atât timp cât acesta este valabil în ziua alegerilor.

Cartea de identitate provizorie este acceptată, conform legislației actuale, alături de cartea de identitate obișnuită și buletinul de identitate (pentru persoanele care încă dețin acest document mai vechi).

În ceea ce priveşte votul din străinătate, preşedintele Autorității Electorale Permanente a spus că cei care sunt plecați în afara ţării pot să voteze cu:

  • cartea de identitate;
  • buletinul de identitate;
  • paşaportul diplomatic;
  • paşaportul diplomatic electronic;
  • paşaportul de serviciu;
  • paşaportul simplu electronic;
  • carnetul de serviciu militar în cazul elevilor de la şcolile de ofiţeri;
  • paşaportul simplu;
  • paşaportul simplu electronic;
  • paşaportul simplu temporar.

„Acestea sunt actele cu care cetăţenii români cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate pot să voteze la alegerile prezidenţiale din acest an”, a subliniat Toni Greblă.

Prin urmare, pașaportul simplu, pașaportul simplu electronic, pașaportul simplu temporar și titlul de călătorie pot fi folosite doar de cetățenii români care votează în afacerea țării sau de cei cu domiciliul în străinătate care votează în România.

Primul tur al alegerilor prezidenţiale are loc în 24 noiembrie, iar turul al doilea în 8 decembrie.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Vis împlinit pentru o constănțeancă la Londra: «Astăzi am văzut toată familia regală britanică»”

O constănțeancă a luat parte, astăzi, la unul dintre...

Titluri de stat TEZAUR | O nouă emisiune cu dobânzi anuale de până la 7,25% pentru români

Ministerul Finanțelor lansează o nouă sesiune TEZAUR în luna...

Next Generation 112 | Acces voce-video-date pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire

Noua tehnologie lansată de STS care revoluționează apelurile de...