Medhouse banner

CNAIR anunță restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj

Date:

Atenție șoferi! Restricții de tonaj pe DN7, timp de trei zile

CNAIR informează conducătorii auto că în zilele de luni, 05 ianuarie 2026 (ziua premergătoare zilei de sărbătoare legală), marți, 06 ianuarie 2026 (Bobotează), miercuri, 07 ianuarie 2026 (Sfântul Ioan Botezătorul) se introduc restricții de tonaj pe DN7.

Potrivit Ordinului MT-MAI numărul 1249-132/2018, circulaţia vehiculelor rutiere cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone altele decât cele destinate exclusiv transportului de persoane, după cum urmează:

IndicativdrumTraseuSens deparcursZilele și intervalele orare de aplicare a restricțieiObservații
Luni 05 ianuarie 2026Marți 06 ianuarie 2026Miercuri 07 ianuarie 2026
DN 7Piteşti (intersecția DN7 cu DN7C) – Râmnicu Vâlcea – Vestem (intersectia DN7 cu DN 1)ambele sensuri 18,00 – 22,00  06,00 –22,00 06,00 – 22,00Se aplică pentru vehiculele rutiere cu MTMA mai mare de 7,5 tone.
         

De asemenea, se exceptează vehiculele prevăzute în Anexa nr. 2 de la Ordinul MT-MAI nr.  1249- 132/2018.

Încălcarea prevederilor Ordinului MT – MAI nr.1249-132/2018 constituie contravenție și se sancţionează cu amendă.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Foto) Exponatul săptămânii la Muzeul de Artă Populară Constanța: „Strachină de Tansa”

Povestea străchinii de Tansa, realizată de meșterul olar Ion...

Jucătorii și staff-ul tehnic de la Farul Constanța au participat la cursul anual de arbitraj

Farul a participat la ședința de arbitraj ținută de...

Semnificația steagurilor de pe plajele din Constanța și stațiunea Mamaia! Când poți să intrii în apă

Peste 100 de salvamari veghează zilnic plajele din Constanța...