Medhouse banner

Constanța: Un minor de 15 ani a fost prins cu droguri. Le ascunsese într-o bancnotă împăturită

Date:

Razie în municipiul Constanța

În noaptea de 24 spre 25 august a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Constanța au desfășurat o razie pentru asigurarea climatului optim de ordine și siguranță publică, prevenirea accidentelor rutiere și a traficului și consumului de substanțe interzise.

În cadrul activităților desfășurate au fost legitimate 1.073 de persoane, au fost verificate 767 de vehicule și 123 de locații publice.

Au fost testați cu aparatul etilotest 252 de șoferi și 40 cu aparatul din dotare, în vederea stabilirii indiciilor cu privire la eventuala prezență a substanțelor psihoactive.

În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 126 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 245.000 de lei.

Au fost scoşi din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalţi participanţi, 9 șoferi, față de care a fost luată măsura reţinerii permisului de conducere pentru conducere sub influența alcoolului, nerespectarea culorii semaforului, depășirea limitei legale de viteză, precum și pentru alte abateri la regimul circulației rutiere.

De asemenea, au fost oprite din a circula pe drumurile publice 17 autovehicule care nu prezentau siguranță în trafic. Astfel, certificatele de înmatriculare ale acestor vehicule au fost retrase până la remedierea problemelor constatate.

Totodată, au fost retrase 4 seturi de plăcuțe cu numere de înmatriculare.

La data de 25 august a.c., în jurul orei 01.30, polițiști din cadrul Secției 3 Poliție au identificat pe bulevardul I.C. Brătianu un minor, de 15 ani, cu un comportament nefiresc.

În urma controlului corporal, asupra acestuia a fost găsită o bancnotă împăturită, în care se afla o substanță susceptibilă a avea efecte psihoactive.

La data de 25 august a.c., în jurul orei 01.55, polițiști din cadrul Secției 3 Poliție au identificat un bărbat, de 28 de ani, care a condus un autoturism pe strada I.L. Caragiale.

În urma testării cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.

Persoana a fost condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise.

În urma efectuării controlului vehiculului, în interiorul acestuia a fost găsit un telefon mobil pe al cărui ecran se afla o substanță susceptibilă a avea efecte psihoactive.

În ambele cauze au fost sesizați polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, potrivit competenței.

La data de 25 august a.c., în jurul orei 02.50, polițiști din cadrul Secției 3 Poliție au identificat un bărbat, de 61 de ani, care ar fi condus un autoturism pe strada Sublocotenent Gheorghe Sassu fiind sub influența băuturilor alcoolice.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

La data de 25 august a.c. în jurul orei 05.30, polițiști din cadrul Secției 2 Poliție au identificat un bărbat, de 28 de ani, care a condus un autoturism pe bulevardul Mamaia.

În urma testării cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.

Persoana a fost condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise.

În ambele cauze, cercetările sunt continuate de polițiști.

La razie au participat și polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economico – Financiare, luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, jandarmi ai Grupării Mobile de Jandarmi Tomis Constanța, precum și polițiști locali.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Derby la Ovidiu. Farul Constanța primește vizita FCSB-ului în etapa a 5-a din play-out

Biletele s-au pus în vânzare! „Marinarii” întâlnesc FCSB în...

Toți consumatorii din Mircea Vodă vor rămâne fără apă la robinete

Atenție, locuitori din Mircea Vodă! Se sistsază furnizarea apei...

(Foto) Plăcinta dobrogeană, protejată prin lege. Doar două firme din România au dreptul legal de a folosi această denumire

„Plăcinta dobrogeană” este denumire protejată la nivelul Uniunii Europene Denumirea...