Crimă șocantă în județul Iași. Un bărbat a fost arestat preventiv
Un bărbat din județul Iași a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetat pentru comiterea unor fapte de o gravitate extremă. Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași, procurorii au solicitat, la data de 28 ianuarie 2026, arestarea preventivă a inculpatului B.G., acuzat de violență în familie sub forma infracțiunii de omor calificat, precum și de profanare de cadavre sau morminte.
Din probatoriul administrat în cauză a reieșit că, în noaptea de 26 ianuarie 2026, în jurul orei 23:30, inculpatul și-ar fi agresat mama, B.M., în locuința comună din satul Butea, județul Iași. Conform anchetatorilor, bărbatul ar fi lovit-o în repetate rânduri cu un lemn de foc, în zona capului, provocând victimei multiple leziuni cranio-faciale grave, cu distrugeri extinse de țesuturi moi și fragmente osoase, leziuni care au condus la deces.
Ulterior, după ce ar fi conștientizat că victima a decedat, inculpatul ar fi întreținut un raport sexual cu cadavrul mamei sale, faptă ce întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de profanare de cadavru, potrivit Codului penal.
Pentru identificarea și prinderea suspectului, precum și pentru administrarea probatoriului, procurorii au beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași – Serviciul de Investigații Criminale.
Referatul cu propunere de arestare preventivă a fost înaintat instanței competente, iar Judecătoria Iași a dispus, prin minuta din 28 ianuarie 2026, arestarea preventivă a inculpatului B.G. pentru o perioadă de 30 de zile.
Reprezentanții Parchetului precizează că această etapă a procesului penal, respectiv punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurilor preventive, nu aduce atingere principiului prezumției de nevinovăție, de care inculpatul beneficiază până la o hotărâre definitivă a instanței.
Sursă foto: rol ilustrativ
