Medhouse banner

Descoperiri arheologice importante pe noua Autostradă a Bucureștiului. Unele obiecte sunt din anul 5.000 î.H.

Date:

Descoperiri arheologice importante

Descoperiri arheologice importante. Irinel Ionel Scrioșteanu, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, a fost pe șantierul Autostrăzii București. Este vorba de cea care va ocoli capitala prin nord. Acesta a anunțat că, în timpul lucrărilor, s-au găsit mai multe obiecte vechi. Unele dintre ele au 7.000 de ani.

„Am fost într-o vizită pe șantierul Lotului 1 Nord al Autpstrăzii București A0, unde antreprenorul a început lucrările de cercetare arheologică, lucrări care se desfășoară în paralel cu etapa de proiectare.”, a spus Irinel Ionel Scrioșteanu, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor.

Situația este următoarea, transmite Irinel Ionel ScrioșteanuIrinel Ionel Scrioșteanu:

  • au început lucrările de cercetare arheologică în teren, care vizează 12 situri, atât a cele 4 situri prevăzute în documentația Studiului de Fezabilitate, cât și a celor 8 situri suplimentare, găsite pe teren;
  • activitatea de cercetare arheologică se desfășoară pentru primele 2 situri din zonele Bâcu (Giurgiu) și Zurbaua (Ilfov), cu 7 arheologi, 6 utilaje, 8 camioane și 60 muncitori, iar în perioada următoare este prevăzută începerea activității si pe siturile nr. 3 și 4 din Buftea (Ilfov);
  • pe situl 1 (Bâcu) a fost descoperită o locuire din perioada secolelor VI-VII p. Chr., iar pe situl 2 (Zurbaua) au fost descoperite vestigii din Neolitic, Epoca Bronzului, Hallstatt, La Tene, secolele VI-VII p. Chr.;
  • chiar dacă s-au descoperit situri arheologice suplimentare, acestea NU vor impacta negativ din punct de vedere al termenului de execuție, graficul lucrărilor;
  • au fost executate lucrările de deminare ale terenului pe întregul traseu, cu excepția celor două zone de pădure, între km 7+000 – km 9+000 și km 13+400 – km 14+400, unde este nevoie de emiterea avizelor necesare pentru scoaterea din fondul forestier;
  • a executat materializarea traseului de autostradă;
  • constructorul va depune săptămâna viitoare documentația tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire necesară începerii execuției lucrărilor înainte de termenul prevăzut în graficul contractual.

Activitatea de cercetare arheologică pentru situl 1 (Bâcu) este coordonată de domnul arheolog Florentin Munteanu, iar pentru situl 2 (Zurbaua) de domnul Silviu Ene, arheolog la Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”.

„La sfârșitul cercetării arheologice vom reveni cu detalii despre descoperirile din teren.”, a adăugat secretarul de stat în Ministerul Transporturilor.

Ce prevede contractul

Contractul prevede executarea și a două pasaje supraterane:

  • Pasaj peste CF101 București – Pitești DN7, cu o lungime de 733 m
  • Pasaj peste râul Colentina, CF 300 București – Ploiești și CF Mogoșoaia – Buftea, cu o lungime de 650 m

Valoarea contractului este de 815,07 mil. lei, fără TVA, finanțare din fonduri europene nerambursabile, iar termenul de finalizare al lucrărilor este de 34 luni, din care 12 luni pentru etapa de proiectare și 22 luni pentru etapa de execuție a lucrărilor.

Lotul 1 Nord al Autostrăzii Bucureștiului, se află între A1 și DN1, de la Dragomirești la Corbeanca și are o lungime de 17,5 km.

Sursă foto: facebook/Irinel Ionel Scrioșteanu

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Prins la volan fără permis și cu o alcoolemie uriașă în aerul expirat

Avea 1,33 mg/l alcool pur în aerul expirat și...

Spectacolul „Faust” de Charles Gounod se joacă diseară pe scena Operei Naționale București

Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” aduce...

(Video) Campionatul European de Tenis de Masă U21 de la Cluj-Napoca! Programul complet al românilor în ziua a doua

Ce meciuri dispută „tricolorii” astăzi la BTarena Romstal U21 European...