Medhouse banner

Este caniculă în mai multe zone din ţară! Judeţul Constanţa, sub cod galben de disconfort termic ridicat

Date:

Sursă foto: ANSVSA

Este caniculă în mai multe zone din ţară

ANM a emis două coduri de caniculă, unul galben şi unul portocaliu.

CODUL GALBEN este valabil în perioada 9 iunie, ora 10.00 – 11  iunie, ora 10.00.

Fenomene vizate: temperaturi ridicate, disconfort termic ridicat.

„În intervalul menționat în cea mai mare parte a Moldovei, Dobrogea continentală, nordul Olteniei, sud-vestul Transilvaniei și sudul Banatului se vor înregistra temperaturi ridicate pentru această dată, maximele se vor situa între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) situându-se în jurul valorii de 80 de unități. Totodată, pe alocuri nopțile vor fi tropicale, temperaturile minime atingând și depășind ușor 20 de grade”, transmite ANM.

CODUL PORTOCALIU este valabil în perioada 9 iunie, ora 10.00 – 11  iunie, ora 10.00.

Fenomene vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat.

„În intervalul menționat în zona de câmpie și podiș a Munteniei și local în Oltenia, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, maximele se vor situa, în general, între 35 și 37 de grade, va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități”, a mai transmis ANM

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Peste 1.200 de pacienți au ajuns la spital în minivacanța de 1 Mai. Pediatria și Cardiologia, cele mai solicitate secții

Doar 2% din cazuri au fost urgențe critice Activitatea Spitalului...

Turiști din întreaga lume sosesc astăzi la Constanța la bordul navei fluviale Vivaldi

Nava fluvială de pasageri Vivaldi, în portul Constanța Nava fluvială...

FPTR: „Deschiderea sezonului estival 2026, ratată din lipsa de coordonare a autorităților centrale și locale”

Semnal de alarmă în turism: „Lipsa de coordonare administrativă...

Bilanțul Grupării de Jandarmi Mobile „Tomis” Constanța după minivacanța de 1 Mai

Peste 500 de jandarmi la datorie: Cum s-a desfășurat...