Medhouse banner

(Foto) Parfumuri și haine de firmă, posibil contrafăcute, găsite de polițiștii de frontieră

Date:

Peste 2.000 de produse contrafăcute, descoperite într-un camion oprit la control la Calafat

O echipă comună de control, formată din polițiști de frontieră ai Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu – Sectorul Poliției de Frontieră Calafat și inspectori vamali din cadrul Direcției Regionale Vamale – Serviciul Echipe Mobile Calafat a descoperit peste 2.000 de bunuri susceptibile de a fi contrafăcute, în valoare de aproximativ 654.000 de lei, în urma unei acțiuni operative de tip „BLITZ”.

La data de 8 martie a.c., în cadrul acestei acțiuni, echipa mixtă de control a oprit pentru verificări un camion care circula pe ruta Bulgaria – Ungaria. În urma controlului efectuat asupra mijlocului de transport, au fost identificate, disimulate printre cutii ce conțineau piese auto, 1.680 de parfumuri și aproximativ 500 de articole de îmbrăcăminte și marochinărie, purtând însemnele unor mărci cunoscute. Bunurile sunt susceptibile de a aduce atingere drepturilor de proprietate intelectuală.

Întrucât pentru produsele descoperite, evaluate la aproximativ 654.000 de lei dacă ar fi fost comercializate ca produse autentice, nu au fost prezentate documente de proveniență sau de transport, acestea au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor. Totodată, în cauză a fost întocmit dosar penal.

În prezent, cercetările sunt desfășurate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unor produse purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice ori similare, faptă care prejudiciază titularul mărcii, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale prin unitatea de parchet competentă.

Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu acționează zilnic, alături de celelalte instituții competente, în întreagă zonă de responsabilitate, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale, inclusiv a traficului de produse contrafăcute, contribuind la protejarea drepturilor de proprietate intelectuală.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Doliu în învățământul constănțean: profesorul de religie Simona Nicoleta Iordache s-a stins din viață

Comunitatea educațională din Constanța este în doliu după pierderea...

Exponatul săptămânii: „Ștergarul de nuntă din Dobrogea de Sud

Un ștergar de borangic din 1934, vedeta colecției de...