Fregata „Regele Ferdinand” (F-221) a plecat din portul militar Constanța pentru a participa la operația NATO „Sea Guardian”, în Marea Mediterană, în perioada 31 octombrie – 13 decembrie.
Operația este condusă de Comandamentul Maritim Aliat al NATO (MARCOM) și are ca obiectiv principal descurajarea activităților ilegale în zona flancului sudic al Alianței Nord-Atlantice și al Uniunii Europene, prin acțiuni de monitorizare a traficului maritim.
Prin participarea la „Sea Guardian”, Forțele Navale Române contribuie la îndeplinirea angajamentelor asumate pentru asigurarea măsurilor colective de securitate maritimă și de combatere a terorismului în bazinul mediteraneean.
Lansarea operației NATO „Sea Guardian” a fost decisă la Summit-ul de la Varșovia din iulie 2016 cu scopul de a consolida siguranța traficului maritim în zona de responsabilitate. România are, până în prezent, șase participări la misiuni desfășurate sub egida acesteia.
Pe durata desfășurării operației, nava militară românească va face escale în porturi din Grecia și Italia, unde sunt planificate activități de diplomație navală și întrevederi cu oficialitățile civile și militare locale.
Fregata „Regele Ferdinand” este comandată de comandor Florian Tudorașcu și are la bord un echipaj format din 240 de militari.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.
Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).
Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.
Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.