Medhouse banner

ITM Constanța: Măsurile care trebuie întreprinse de angajatori, având în vedere că în această perioadă se manifestă temperaturi extreme ridicate. Amenzi de până la 2.500 de lei

Date:

Angajatorii sunt obligaţi să ia măsuri pentru ameliorarea condițiilor de muncă

Deoarece în perioada iunie- septembrie, pe teritoriul tării noastre se pot manifesta temperaturi ridicate extreme, Inspectoratul Teritorial de Muncă Constanța atenționează angajatorii privind cerințele care sunt stipulate în O.U.G. nr. 99/2000, privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecția persoanelor încadrate în muncă.

Prin temperaturi extreme ridicate se înţelege temperaturi exterioare ale aerului care depăşesc +37°C sau, corelate cu condiţii de umiditate mare, pot fi echivalate cu acest nivel (indicele de temperatură-umiditate ITU mai mare de 80 unități).

În conformitate cu prevederile Ordonanţei sus menţionate, angajatorii sunt obligaţi să ia următoarele măsuri minimale pentru ameliorarea condițiilor de muncă:

  • reducerea intensităţii si ritmului activităţilor fizice;
  • asigurarea ventilaţiei la locurile de munca;
  • alternarea efortului dinamic cu cel static;
  • alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus in locuri umbrite, cu curenţi de aer.

Pentru menţinerea stării de sănătate a lucrătorilor, sunt necesare următoarele:

  • asigurarea apei minerale adecvate, câte 2-4 litri/persoana/schimb;
  • asigurarea echipamentului individual de protecţie;
  • asigurarea de duşuri.

Angajatorii care nu pot asigura condiţiile menționate, de comun acord cu reprezentanţii sindicatelor sau cu reprezentanţii aleşi ai lucrătorilor, vor respecta măsurile dispuse în O.U.G. nr. 99/2000 (reducerea programului de lucru, eşalonarea pe două perioade a zilei de lucru etc.) în conformitate cu art. 6 din același act normativ.

Pentru prevenirea unor îmbolnăviri profesionale determinate de lucrul în condiţii de temperaturi extreme, angajatorul trebuie să ia următoarele măsuri:

  • asigurarea examenului medical la angajare şi a controlului medical periodic, urmărind depistarea precoce a contraindicaţiilor pentru muncă la temperaturi crescute sau scăzute;
  • asigurarea primului ajutor şi a transportului la cea mai apropiată unitate sanitară a persoanelor afectate;
  • trecerea, după posibilităţi, în alte locuri de muncă sau reducerea programului de muncă pentru persoanele cu afecţiuni, care au contraindicaţii privind munca la temperaturi extreme.

În acțiunile de control din această perioadă, inspectorii de muncă vor monitoriza cu precădere aplicarea prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecția persoanelor încadrate în muncă. Nerespectarea prevederilor se sancționează contravențional, cu amendă de la 1.500 la 2.500 de lei.

Sursă foto: Unsplash.com/Emma Houghton

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Fost președinte al Casei de Asigurări de Sănătate Constanța, arestat preventiv pentru 30 de zile

Dumitru Daniel Learciu, director al Oficiului Județean pentru Finanțarea...

„Vara la muzeu” revine! Au început înscrierile pentru atelierele de creație din Constanța

Muzeul de Artă Populară Constanța dă startul atelierelor estivale...

(Foto) Razie în stațiunea Mamaia: Parfumuri, ochelari și ceasuri „Rolex” contrafăcute, retrase de la vânzare

Controalele vor continua pe toată durata sezonului estival În cursul...

Final de iunie de excepție: Ultimele două spectacole ale lunii la Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”

Duminică de poveste la Constanța: Spectacolul „Boema” încheie programul...