Oncoria Med

Peste 1.000 de elevi constănțeni s-au înscris la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului. Tot ce trebuie să știi: calendar și reguli stricte

Date:

Elevii cu „restanțe” la Bac intră din nou în examen

Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Școlar Județean Constanța (IȘJ), nu mai puțin de 1.023 de absolvenți de liceu vor susține, începând din luna august, probele examenului național, în cadrul celei de-a doua sesiuni, dedicată celor care nu au promovat examenul în vară sau nu s-au prezentat la toate probele.

Calendarul examenului național de bacalaureat, sesiunea din august 2025, este următorul:

  • 14-21 iulie 2025: Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
  • 4-5 august 2025: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 5 august 2025: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  • 6 august 2025: ⁠Evaluarea competențelor digitale – proba D
  • 7-8 august 2025: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 11 august 2025: Limba și literatura română – proba E.a) – probă scrisă
  • 12 august 2025: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – probă scrisă
  • 13 august 2025: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – probă scrisă
  • 14 august 2025: Limba și literatura maternă – proba E.b) – probă scrisă
  • 18 august 2025: Afișarea rezultatelor la probele scrise, vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
  • 19-20 august 2025: Vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
  • 26 august 2025: Afișarea rezultatelor finale

Ce se întâmplă dacă la una dintre materii ai luat cinci, dar la celelalte nu

Candidații care au promovat unele probe în sesiunile anterioare pot susține doar examenele restante. Dacă un elev a obținut cel puțin nota 5 la una sau mai multe probe scrise, dar nu a promovat Bacalaureatul din cauza unei medii generale sub 6 sau a unei note sub 5 la o altă probă, acesta are dreptul să susțină doar examenele la care nu a atins pragul minim. Rezultatele valabile din sesiunile anterioare se păstrează.

Ce este permis și ce este interzis în sala de examen

Candidații au acces în sala de examen până la ora 8:30, proba începând la ora 9:00. În sală, elevii sunt așezați câte unul în bancă, în ordine alfabetică. Pentru identificare, fiecare candidat trebuie să aibă asupra sa un document de identitate valid. Înainte de începerea probei, asistenții explică regulile și solicită predarea tuturor materialelor interzise.

Probele scrise încep la ora 9:00, accesul elevilor în săli fiind permis până la ora 8:30. Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise este de trei ore, din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor în sala de examen. Beneficiază de condiții adaptate candidații pentru care s-a aprobat această solicitare de către Comisia Națională de Organizare a examenului de Bacalaureat, în baza prevederilor procedurii cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare.

Toate sălile de examen au în dotare camere funcționale de supraveghere video și audio.

Obiecte permise:

Pentru rezolvarea subiectelor candidații vor folosi numai cerneală sau pastă de culoare albastră, iar pentru executarea schemelor și a desenelor, vor utiliza numai creion negru. Pentru probele scrise la Matematică și Geografie, candidații pot apela doar la instrumente de desen. La probele scrise, mijloacele de calcul sunt interzise, iar hârtia folosită este doar cea distribuită în sala de examen.

Obiecte interzise:

Este strict interzis accesul în sala de examen cu următoarele:

  • telefoane mobile, smartwatch-uri, căști sau alte dispozitive electronice;
  • manuale, notițe, ciorne, foi tipărite sau scrise, cărți, dicționare, culegeri, formulare, memoratoare, notițe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidați etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor;
  • genți, rucsacuri, sacoșe și altele asemenea, candidații având obligația de a lăsa obiectele menționate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop.

Candidații, care refuză depozitarea obiectelor menționate mai sus în sala stabilită de comisia de
bacalaureat în acest scop, nu sunt primiți în examen.

De asemenea, cei surprinși în aceste situații vor fi eliminați din examen, indiferent dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceștia ori de alți candidați, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane și indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise.

IMPORTANT! Candidaţii care au fost eliminaţi de la o probă, pentru fraudă sau tentativă de fraudă, nu mai pot participa la probele următoare şi sunt declaraţi „eliminaţi din examen”, fără posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării sau a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale. Se consideră că aceşti candidaţi nu au promovat examenul de bacalaureat.

Ce trebuie să știi despre subiectele și baremele de la Bac

Subiectele pentru probele scrise de examen, precum și baremele de evaluare și de notare asociate acestora, se elaborează la nivelul instituțiilor centrale specializate în evaluare (Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație/Centrul Național de Curriculum și Evaluare), fiind stabilite în baza următoarelor criterii:

  • să fie în concordanță cu programele școlare si cu programele de examen, aprobate si publicate de MECTS;
  • să fie proiectate astfel încât tratarea lor să valorifice capacitatea candidaților de analiză, de sinteză, de generalizare și abstractizare;
  • să asigure o cuprindere echilibrată a materiei studiate, să aibă grad de complexitate corespunzător conținutului programelor de bacalaureat, pentru a fi tratate în timpul stabilit, să solicite demonstrarea competențelor prevăzute în aceste programe;
  • să permită tratarea lor în timpul acordat candidaților pentru rezolvare la probele scrise: 3 ore;

Baremele de evaluare si de notare se elaborează astfel încât să se asigure unitatea de evaluare la nivel național.

Este suficient să iei peste 5 la toate probele ca să promovezi?

Menționăm că, pentru a fi declarat promovat, un absolvent de liceu trebuie să îndeplinească următoarele condiții, cumulativ:

  • recunoașterea/echivalarea/susținerea tuturor probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale;
  • susținerea tuturor probelor scrise și obținerea notei 5 (cel puțin) la fiecare dintre acestea;
  • obținerea mediei 6 (cel puțin) la probele scrise.

Atenție: Media finală se calculează doar pe baza probelor scrise, întrucât competențele lingvistice și digitale se evaluează separat.

Rezultatele se afișează inițial într-o variantă anonimizată, pe baza unui cod unic alocat fiecărui elev. Ulterior, se pot depune contestații, iar nota finală poate crește sau scădea.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Foto) Echipă nouă de antrenori la secția de șah a Clubului Sportiv Municipal Constanța

CSM Constanța mută și formează o echipă redutabilă de...

Recomandări și măsuri ANSVSA pentru populație în zonele afectate de inundații

Măsuri obligatorii și recomandări ANSVSA pentru protecția animalelor și...