Oncoria Med

Şoferii din România ar putea scăpa de birocraţie! Permisele de conducere ar putea fi obţinute sau reînnoite online

Date:

Sursa foto: playtech.ro

Proiectul are ca scop reducerea birocraţiei

Şoferii din România ar putea scăpa de birocraţie. Ministerul Afacerilor Interne, împreună cu Ministerul Digitalizării, a inițiat un proiect de lege prin care se propune mutarea pe internet a procesului de obținere și reînnoire a permiselor de conducere. Acest demers are ca scop principal reducerea birocrației și facilitează accesul cetățenilor la serviciile de care au nevoie​​.

Documentele pot fi transmise prin intermediul unei aplicații

Conform proiectului, cererile pentru eliberarea duplicatului permisului de conducere, însoțite de documentele necesare, pot fi transmise și prin intermediul unei aplicații informatice dedicate, disponibilă pe pagina de internet a Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări. În cazul în care cererea este transmisă prin această aplicație, permisul de conducere poate fi livrat la adresa indicată de titular sau poate fi ridicat de la un serviciu public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor, menționat de solicitant în cerere, conform antena3.ro.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Noul Cod al Urbanismului a fost publicat în Monitorul Oficial și intră în vigoare în 15 zile

Proceduri simplificate pentru unele lucrări - Codul Urbanismului a...

Sesiune nouă de contractare la CAS Constanța. Se caută medici de familie pentru localitățile cu deficit

CAS Constanța deschide o nouă sesiune de contractare pentru...

Rezultate excelente la admiterea UOC! Peste 4.600 de studenți s-au înmatriculat deja la facultățile din Constanța

Majoritatea candidaților UOC provin din Dobrogea și Muntenia În sesiunea...