Oncoria Med

(Video) Peste 100 de cetăţeni străini depistaţi la frontieră în această săptămână

Date:

Poliţiştii de frontieră de la graniţa cu Ungaria şi Serbia au descoperit în cursul acestei săptămâni peste 100 de cetăţeni străini care au încercat să treacă ilegal frontiera, ascunşi în mijloace de transport sau pe jos. Şoferii mijloacelor de transport sunt cercetaţi pentru trafic de migranţi, iar cetăţenii străini pentru tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat.

Poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea – Sectoarele Poliției de Frontieră Nădlac, Borş şi Vărşand au depistat în această săptămână, în cadrul mai multor acţiuni desfăşurate pe linia prevenirii şi combaterii migraţiei ilegale, atât în punctele de trecere a frontierei cât şi la zona verde, 100 de cetăţeni străini care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria.

Majoritatea au fost descoperiţi în Puncul de Trecere a Frontierei Nădlac II, pe sensul de ieşire din ţară, ascunşi în mijloace de transport marfă conduse de cetăţeni români, turci şi bulgari. Autovehiculele erau încărcate cu diverse bunuri (piese auto, seminţe de floarea soarelui, profile metalice) şi urmau să ajungă în state din vestul Europei.

Persoanele descoperite proveneau din ţări precum Bangladesh, Siria, Egipt, India, Nepal, Etiopia, Sri Lanka şi au intrat legal în ţara noastră.

Tot în cursul acestei săptămâni, poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara – Sectoarele Poliției de Frontieră Jimbolia şi Cruceni au depistat în apropierea graniţei cu Serbia 8 cetăţeni străini care se deplasau pe jos, spre linia de frontieră.

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că persoanele, care nu-și justificau prezența în zonă, sunt originare din Nepal, au intrat legal în România în baza unor vize de muncă şi intenționau să treacă frontieră de stat pentru a ajunge în Serbia și ulterior în state din vestul Europei.

Având în vedere aspectele constatate, în toate cazurile poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de migranți pentru șoferi și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetățenii depistați ascunși şi la zona verde, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Sursă foto/video: Poliția de Frontieră

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Prima ediție a „Școlii de vară” de cusături tradiționale, la Muzeul de Artă Populară Constanța

Ateliere susținute de meșterul Daniela Dimancea Muzeul de Artă Populară,...

PREMIERĂ LA UNTOLD: Yoghinul Sadhguru urcă pe scena principală a festivalului!

Sadhguru, unul dintre cei mai cunoscuți yoghini ai lumii,...

STUDIU CES Bucharest: 8 din 10 români declară că au acces facil la colectarea selectivă a deșeurilor

62% dintre respondenți declară că folosesc regulat punctele de...