Pentru a efectua lucrări de înlocuire a unor vane și pentru a pune în funcțiune noua conductă de apă de la Stația de Pompare Călărași în Constanța, realizate prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare, RAJA S.A. va întrerupe furnizarea apei începând de azi – 12 septembrie 2023, ora 22.00, până mâine – 13 septembrie 2023, ora 07.00.
În acest interval, echipele RAJA vor lucra și la rețelele de distribuție din Constanța, în alte locații unde se vor instala debitmetre pentru măsurarea și ajustarea presiunii, iar o nouă conductă va fi conectată la sistemul centralizat.
În timpul lucrărilor, următoarele zone vor fi afectate de lipsa apei:
- Tomis II, Stadion Farul, Universitate, Faleză Nord, Tăbăcărie, Delfinariu, împreună cu punctele termice asociate;
- zona delimitată de străzile: Mircea cel Bătrân – bd. Mamaia (dreapta) – Prel. Bucovinei – Eroilor – Mihai Eminescu – Smârdan – Mircea cel Bătrân;
- str. Ștefan cel Mare, între străzile Mircea cel Bătrân și Răscoalei 1907.
În același timp, se va furniza apă cu presiune redusă în următoarele zone: - Piața Ovidiu și Peninsulă;
- str. Mircea cel Bătrân, segmentul cuprins între bd. Ferdinand și Piața Ovidiu;
- bd. Tomis, sectorul delimitat de bd. Ferdinand și Piața Ovidiu.
Aceste investiții sunt parte a contractului CL3 – ”Rețele apă și canalizare în zona centrală a Municipiului Constanța – Lot 3”, având o valoare de aproximativ 23 mil. lei, și sunt derulate în cadrul proiectului cu finanțare europeană – Programul Operațional Infrastructură Mare.
Operatorul de apă a garantat că echipele de intervenție ale constructorului vor face tot ce este posibil pentru a finaliza lucrările și a relua furnizarea de apă potabilă cât mai curând.
foto: unsplash
