Administrația locală a municipiului Focșani a instalat, marți, primul arbore „smart”. Copacul „inteligent” este capabil să capteze și să utilizeze energia solară pentru a încărca telefoanele mobile și alte dispozitive electronice, conform comunicatului emis de primărie.
„Cu un design modern, desprins parcă din filmele SF, copacul din oţel captează şi foloseşte energia solară pentru a încărca telefoanele mobile şi alte echipamente, economisind energia produsă din alte surse. Seara, copacul inteligent va fi iluminat cu leduri în diferite culori. Este un proiect prin care confirmăm drumul Focşaniului către un oraş inteligent, verde, în armonie cu mediul”, se arată într-un comunicat al primăriei Focşani.
Arborele cu încărcare solară amplasat în Piațeta Gării este o structură de oțel cu ramificații care oferă conectivitate WI-Fi gratuită dar și prize USB de încărcare pentru echipamente electronice. Pe timpul serii, copacul inteligent va fi iluminat cu leduri în diferite culori.
„Este un proiect prin care confirmăm drumul Focșaniului către un oraș inteligent, verde, în armonie cu mediul. Mulțumiri consilierilor locali care au susținut această idee și au aprobat banii pentru proiect.”, au mai transmis reprezentanții primăriei Focșani.
Copacul ar putea produce, conforma calculelor, circa 600 de kW de energie electrică pe parcursul unui an.



Sursă foto: facebook/Primăria Municipiului Focșani
