Medhouse banner

Încă o persoană reținută de procurori în cazul mitei de la Consiliul Județean Vaslui. Un expert ar fi luat peste 700.000 de lei șpagă ca să măsluiască o expertiză

Date:

Un expert care ar fi primit o sumă de 714.000 de lei de la omul de afaceri care l-a mituit, inclusiv pe președintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, a fost reținut de procurorii DNA într-un caz care implică luarea de mită și trafic de influență.

Potrivit DNA, în anul 2019, în timpul derulării unui proiect finanțat din fonduri europene, a fost încheiat un contract de achiziție publică între Consiliul Județean Vaslui și o societate comercială pentru reabilitarea și modernizarea unor drumuri din județul Vaslui.

În 2021, când lucrările erau finalizate în proporție de 80%, au apărut neînțelegeri între reprezentantul societății comerciale (martor în cauză) și președintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, cu privire la plata facturilor (aproximativ 3.000.000 de euro) și suma mită care trebuia remisă acestuia din urmă, spun procurorii.

În această situație, CJ Vaslui a încheiat un contract cu o societate comercială specializată în activități de inginerie și consultanță tehnică, administrată de expertul reținut sâmbătă, pentru a efectua o expertiză tehnică a lucrărilor executate.

După elaborarea raportului de expertiză (în care au fost incluse informații care nu reflectau situația reală din teren), expertul ar fi cerut omului de afaceri suma de 714.000 de lei în scopul formulării unor concluzii care contraveneau propriilor sale constatări efectuate în temeiul contractului încheiat cu CJ Vaslui. Acest lucru ar fi fost făcut cu scopul de a „favoriza” societatea omului de afaceri, adică pentru a asigura plata integrală a facturilor de aproximativ 3.000.000 de euro, datorate ca urmare a executării conforme a lucrărilor conform caietului de sarcini. De asemenea, expertul i-ar fi promis omului de afaceri că va interveni pe lângă factorii decidenți din CJ Vaslui pentru a-i determina să achite facturile emise de societatea omului de afaceri pentru lucrările efectuate. În acest context, expertul a primit sumele de 714.000 de lei în datele de 02.03.2023 și 27.04.2023.

Potrivit procurorilor DNA, după primirea sumei menționate, inculpatul a furnizat CJ Vaslui documentația tehnică adaptată pentru a reflecta concluziile expertizei tehnice în ceea ce privește lucrările efectuate de societatea martor, documentație care a fost acceptată de factorii decizionali din instituția publică, inclusiv inculpatul Buzatu Dumitru.

Expertul reținut urmează să fie prezentat în fața Tribunalului Vaslui cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

ULTIMA ORĂ. Desfășurare de forțe în Parcul Tăbăcărie din Constanța. Un bărbat amenință că își va lua viața

Mobilizare a forțelor de ordine și intervenție, în această...

Informare RAJA! Modificări în politica de încasare a plăților prin operatorul PayPoint

Informare privind plata facturilor RAJA prin rețeaua PayPoint RAJA informează...