Începând cu seara zilei de 18 septembrie 2023, Polaris și-a trimis echipele pentru a verifica conținutul coșurilor de gunoi pentru deșeurile reziduale și reciclabile în zonele cu blocuri.
Această acțiune de inspecție a platformelor, care a avut loc în seara zilei de 18 septembrie, în zonele cu blocuri (asociațiile de proprietari), a fost realizată simultan cu cea din zonele cu case, se arată într-un comunicat de presă.
Cele patru echipe de inspectori de la Polaris au verificat coșurile de gunoi din ambele zone și, în cazul în care acestea nu erau conforme, au aplicat etichete pe fiecare coș și au refuzat colectarea.
Următoarele platforme au fost inspectate: 011 – Str. Zefirului; 012 – Str. Mărțișorului/ ANL; 013 – Aleea Lirei / ANL; 025 – Dunării, între PF5 și PF3; 056 – Str Nalbei, capăt bl L 107; 073 – Str Pelicanului, bl G4 – AV 33; 084 – Progresului; 085 – Arcului / Progresului; 113 – Str. Garofiței, spate bl L 103; 154 – Bd IC Brătianu, bl CFR; 162 – Str IL Caragiale, bl J1; 188 – I. Alexandrescu, lângă bl 57: 137 – Str Solidarității, între bl M și N; 286 – Dobrilă Eugeniu, capăt bl LB; 301 – Cameliei / Pictor Luchian; 313- Str. Stejarului, între bl G1 și F1; 315 – Str Stejarului, lângă P.T. 105; 328 – Complex Flămânda; 381 – Str Cașin ( cap linie 102); 429 – Str Traian, bloc K4; 444 – Brătianu, PAV5 – PAV 6; 556 – Str. Steagului cu Biruinței.
Subliniem că în timpul acțiunii de verificare, care a avut loc în zona de blocuri, echipele Polaris au observat că toate coșurile de gunoi, atât cele pentru deșeuri reziduale, cât și cele pentru reciclabile, conțineau deșeuri depozitate în mod complet necorespunzător și nu au fost colectate.
Colectarea separată nu este un proces dificil, spun cei de la Polaris, dar necesită participarea fiecăruia dintre noi. Dacă deșeurile sunt aruncate împreună în containere, șansele de reciclare a deșeurilor scad semnificativ, iar deșeurile reciclabile vor ajunge la depozitul de gunoi.
Toți beneficiarii serviciului de salubritate (persoane fizice, asociații de proprietari, agenți economici, instituții publice) au obligația legală de a colecta separat deșeurile în containerele oferite de operatorul de salubritate, marcate distinct, conform Legii 101 / 2006.