Medhouse banner

Copiii din Constanța sunt invitați să participe la „Apa este viață!”

Date:

Continuă concursul „Apa este viață!” – 2026

Concursul de pictură și desen „Apa este viață!” – 2026, organizat de RAJA SA cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, este în plină desfășurare, iar lucrările primite până acum conturează deja o galerie plină de culoare, imaginație și sensibilitate.

„Apa ne leagă pe toți: în viață, în comunitate și în felul în care avem grijă unii de alții. Iar copiii reușesc, de fiecare dată, să surprindă acest mesaj în cele mai frumoase și sincere moduri.

Le reamintim copiilor din județul Constanța, cu vârste cuprinse între 7 și 16 ani, că mai au timp să participe și să ne arate, prin desen, cum văd ei tema din acest an – „Apa pentru toți”. 

Prin această ediție, ne dorim să încurajăm exprimarea creativă și să evidențiem, prin ochii celor mici, cum apa unește oameni și creează egalitate în comunitate”, transmite RAJA.

Termenul-limită pentru trimiterea lucrărilor este 01 martie 2026, ora 24.00.

Participarea este simplă:

  • Realizați un desen sau o pictură, folosind tehnica preferată.
  • Fotografiați sau scanați lucrarea la o rezoluție bună.
  • Trimiteți-o în format jpeg, jpg sau png la adresa [email protected], împreună cu declarația de consimțământ parental completată și semnată.

Cele mai apreciate și creative lucrări vor fi răsplătite cu premii atractive sub formă de vouchere valorice, acordate pentru fiecare categorie de vârstă.

Pentru a păstra caracterul educativ și creativ al competiției, lucrările trebuie realizate manual, prin tehnici clasice de desen sau pictură. Nu sunt acceptate imagini generate digital sau prin intermediul aplicațiilor de inteligență artificială.

„Așteptăm cu drag noi creații și îi încurajăm pe toți copiii pasionați de desen să participe. Fiecare lucrare spune o poveste, iar împreună putem transmite un mesaj puternic despre cât de importantă este apa pentru fiecare dintre noi, pentru că, în cele din urmă, apa ne leagă pe toți.

Regulamentul complet și documentele necesare pot fi consultate pe www.rajac.ro și pe pagina de Facebook RAJA”, a mai transmis RAJA.

Sursă foto: arhivă/rol ilustrativ

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Video) Seară amară la Constanța. Farul pierde în fața FCSB-ului după un blackout de 8 minute

Flavius Stoican, după eșec: „Degeaba marcăm două, dacă adversarii...

(Video) „S-a terminat!” Decizii radicale pentru protejarea Deltei Dunării în urma controlului

Diana Buzoianu: „Rezervația Delta Dunării merită mai mult” Administrația Rezervatiei...