Medhouse banner

Într-o parte a țării ne topim de cald, iar în alta ne ascundem sub umbrelă. ANM a emis mai multe Coduri Galbene, Roșii și Portocalii de caniculă, dar și de vijelii și descărcări electrice

Date:

Caniculă, vijelii și descărcări electrice

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis mai multe Coduri Galbene, Roșii și Portocalii de caniculă, dar și de vijelii și descărcări electrice.

Meteorologii au emis un Cod Galben care este valabil de astăzi de la ora 15.00 și până mâine la ora 10.00 de instabilitatea atmoferică. În intervalul menționat, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, precum și în jumătatea de nord a Moldovei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse, intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale de 50…70 km/h), vijelii, grindină și descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.

Duminică vor fi manifestări de instabilitate atmosferică, local în jumătatea de nord a țării și izolat în rest.

De asemenea, a fost emis și un Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată care este valabil până mâine la ora 06.00.

În Crișana, Maramureș, local în Banat și Transilvania, precum și în nord-vestul Moldovei vor fi perioade cu vijelii puternice, cu viteze la rafală în general de 70…90 km/h, grindină de medii și mari dimensiuni, averse torențiale și descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 25…40 l/mp și izolat peste 50 l/mp.

*ANM

România extremelor: Cod Galben, Roșu și Portocaliu de caniculă

Astăzi, 22 iiunie, România s-a aflat sub Coduri Galbene, Roșii și Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat.

Codul Galben este valabil pentru Maramureș, nordul Crișanei, nordul Transilvaniei, Moldova, estul Munteniei și Dobrogea continentală, regiuni s-au înregistrat temperaturi maxime în general între 32 și 34 de grade. Disconfortul termic este ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se situează în jurul pragului critic de 80 de unități.

Codul Portocaliu este valabil pentru Banat, sudul Crișanei, cea mai mare parte a Transilvaniei și local în Oltenia și Muntenia, unde s-au înregistrat temperaturi cu mult mai ridicate pentru această dată. Maximele s-au situat în general între 34 și 37 de grade, a fost caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) a depășit pragul critic de 80 de unități.

Local noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime ce se vor situa în jurul valorii de 20 de grade.

Codul Roșu este valabil pentru județele Dolj, Olt, Teleorman și sudul județelor Vâlcea și Argeș, unde valul de căldură a fost persistent și intens, iar temperaturile au fost deosebit de ridicate pentru a patra zi consecutiv. Temperaturile maxime au fost cuprinse între 38 și 39 de grade.

*ANM

Cum va fi vremea mâine

Nici mâine nu scăpăm de caniculă. Mai multe județe se află sub atenționare de Cod Galben de caniculă, iar maximele vor atinge 33 de grade Celsius.

Cea mai mare parte a Munteniei, în sudul Moldovei și local în Oltenia va fi Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat, iar termomentrele vor indica și 37 de grade Celsius.

ANM a emis un Cod Roșu pentru județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, în sudul județelor Vâlcea, Argeș și Dâmbovița, precum și în municipiul București.

Fenomene vizate: val de căldură persistent și intens, caniculă, disconfort termic deosebit de accentuat

Temperaturile maxime vor fi de 38…39 de grade, iar cele minime, se vor situa în jurul a 20 de grade (noapte tropicală). Va fi caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

La începutul săptămânii viitoare, valul de căldură se va restrânge către regiunile sudice.

*ANM

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Schimbare majoră în tranzacțiile imobiliare. Certificatul fiscal, obligatoriu și pentru cumpărători!

Cumpărătorii trebuie să prezinte certificat de atestare fiscală Ca urmare...

Atenție! Se oprește apa în cartierul Tomis 1 din municipiul Constanța!

RAJA execută lucrări la rețeaua centralizată. Cartierul Tomis 1...

O nouă ediție FIDELIS. Dobânzi neimpozabile de până la 7,60%

Donatorii de sânge pot investi în titluri de stat...

„Poate A.I. să învingă un poet?” – duel poetic live între om și inteligența artificială la Constanța

Inteligență Artificială vs. Creație Umană: Un spectacol poetic inedit...