Timp de cinci zile, tancuri din mai multe garnizoane participă la un exercițiu militar
Convoaie militare, alcătuite din echipamente, tancuri și personal militar, sunt în mișcare către Centrul Secundar de Instruire în Luptă din Babadag, în cadrul participării lor la exercițiul „MĂRĂŞEŞTI-23”, conform anunțului făcut de Brigada 9 Mecanizată „Mărășești” joi.
În intervalul 20 – 25 septembrie 2023, convoaiele militare, care sunt parte a unităților subordonate Brigăzii 9 Mecanizată „MECANIZATĂ”, se vor deplasa către Centrul Secundar de Instruire în Luptă din Babadag folosind căile feroviare și rutiere, trecând prin teritoriul național, cu scopul de a participa la exercițiul „MĂRĂŞEŞTI-23„.
Aceste detașamente militare urmează să se deplaseze din garnizoanele din Târgoviște, Medgidia, Murfatlar, Topraisar și Constanța. Poliția militară le sfătuiește pe persoanele care se află pe aceste rute să conducă cu atenție sporită și să respecte indicațiile și semnalele polițiștilor.
Exercițiul „MĂRĂŞEŞTI-23” reprezintă o componentă esențială a programului de instruire al brigăzii și a fost planificat încă din anul 2022.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.
Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).
Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.
Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.