Oncoria Med

Tradiții autentice aduse la malul mării: Ii de Breaza, olărit din Baia Mare și clopuri din Maramureș

Date:

Eveniment cultural la Muzeul de Artă Populară: Meșteri din toată țara vin la Constanța

În perioada 24-26 iulie, Muzeul de Artă Populară Constanța, instituție finanțată de Consiliul Județean Constanța, organizează manifestarea „Meșteșuguri tradiționale – utilitar și decorativ”.

La eveniment vor fi prezenți meșteri care practică meșteșuguri de veche tradiție, precum: realizarea pieselor de port și a podoabelor, olăritul și prelucrarea lemnului.

Veronica Hojbotă din localitatea Mănăstirea Humorului (județul Suceava) va veni la Constanța cu piese de port specifice Bucovinei. Tot cu piese de port va participa la manifestarea organizată de muzeu și Domnica Robu-Negru din localitatea Horpaz (județul Iași). Localitatea prahoveană Breaza, cunoscută în întreaga țară pentru iile care se cos în acest loc, va fi reprezentată de Gheorghe Cioroba și Maria Todici.

Meșterul Vasile Borodi din satul maramureșean Sârbi va veni la muzeu cu clopurile din paie de grâu sau lemn de plop alb pe care le confecționează de mai bine de patru decenii. Îl va însoți soția sa, Ileana, care lucrează podoabe din mărgele ce accesorizează portul femeiesc de sărbătoare.

Adriana (Nana) Bledea, descendenta unei cunoscute familii de olari din Baia Mare (județul Maramureș), dar și Cristian Munteanu, care lucrează ceramica specifică centrului de veche tradiție Tansa (judeţul Iaşi), vor reprezenta meșteșugul olăritului.

Prelucrarea lemnului va fi ilustrată de Vasile Botezatu din Constanța, care participă la manifestare cu piese de mobilier tradițional țărănesc (scaune, lăzi de zestre, blidare, etajere).

La manifestarea „Meșteșuguri tradiționale – utilitar și decorativ” vor mai participa constănțencele Daniela Dimancea (piese de port popular, podoabe din mărgele), Dorina Baias (piese de port, broderii, podoabe), Doina Misian (linguri pictate), Epșen Memet (podoabe), Elena Hariton (piese de port pentru copii, jucării), Manuela Hule (lână împâslită) și Carmen Moraru (broderii tradiționale).

Evenimentul organizat de Muzeul de Artă Populară Constanța se va desfășura în intervalul orar 10.00-20.00.

Meșterii participanți vor face demonstrații de lucru și vor oferi explicații celor interesați despre realizarea obiectelor prezentate și a meșteșugurilor pe care le practică.

Prin organizarea manifestării „Meșteșuguri tradiționale – utilitar și decorativ”, Muzeul de Artă Populară Constanța și-a propus să prezinte continuitatea și evoluția în timp a unor meșteșuguri tradiționale.

Sursă foto: Muzeul de Artă Populară Constanța

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Ministerul Educației schimbă regulile la examene: Modificări majore la Evaluarea Națională și Bacalaureat 2027

Măsuri noi pentru Bacalaureat și Evaluarea Națională Ministerul Educației și...

Verificări preventive în spitale! Ministerul Sănătății a centralizat situația grupurilor electrogene din țară

Peste 900 de generatoare de urgență sunt disponibile în...

ALERTĂ ANSVSA: Două focare de variolă ovină și caprină, confirmate în județul Constanța

Oficial ANSVSA: Focare active de variolă ovină și caprină...