Medhouse banner

(Video) CAZ ȘOCANT LA CONSTANȚA! Un profesor de religie este acuzat că ar fi abuzat sexual doi elevi

Date:

Profesorul de religie trimitea mesaje și fotografii indecente către elevi

Caz șocant la Constanța. Un profesor de religie de la Liceul Energetic este acuzat că ar fi abuzat sexual doi elevi minori. Potrivit unor surse, cadrul didactic ar fi și preot la Biserica „Buna Vestire” din Năvodari, iar faptele reclamate constau în trimiterea unor mesaje cu tentă sexuală și a unor fotografii indecente către doi adolescenți, de 16 și 17 ani, prin intermediul rețelelor de socializare.

„Nu am aflat despre aceste probleme doar din spusele copiilor, potrivit cărora colegul nostru ar fi avut o discuție cu un elev de clasa a XII-a. Acum nici nu știu dacă sunt adevărate sau nu. Nu am apucat să facem nicio cercetare, dar urmează să vedem și noi despre ce este vorba.

În primul rând, este de mirare, pentru că domnul profesor a avut până anul acesta un comportament exemplar, adică nu am avut probleme cu dânsul de niciun fel. Anul acesta însă părea mai iritat, iar de la medicina muncii nu am primit încă un acord pentru începerea școlii, pentru că a fost chemat de două ori la controlul psihologic. Cred că de aproximativ opt ani era profesor aici.

Niciun părinte și niciun elev nu a făcut vreo sesizare. De aceea mă miră că a apărut acum, dintr-odată. Evident, vom începe o cercetare disciplinară. Ne autosesizăm, pentru că așa este legal și normal, iar dacă se confirmă probleme, vom lua măsurile care se impun. Acestea pot merge până la desfacerea contractului de muncă pentru astfel de abateri”, a declarat Claudia Nițu, directorul Liceului Energetic Constanța.

Inspectoratul Școlar Județean Constanța a anunțat astăzi declanșarea unei proceduri de cercetare disciplinară în cazul unui cadru didactic de la Liceul Energetic din Constanța, după ce a fost primită o sesizare cu privire la comportamentul acestuia față de un elev.

Potrivit informațiilor transmise, unele dintre faptele semnalate ar fi avut loc chiar în timpul activităților didactice. În plus, în sesizare se menționează că profesorul ar fi încercat să racoleze elevul, purtând discuții cu tentă sexuală și trimițându-i prin intermediul aplicației Instagram fotografii indecente.

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Constanța au precizat că au luat legătura cu conducerea unității de învățământ, solicitând declanșarea de urgență a procedurii de cercetare disciplinară. În paralel, instituția a sesizat și organele competente, cărora le-au fost puse la dispoziție documentele primite și înregistrate oficial.

„Este un caz extrem de grav și tratăm cu toată responsabilitatea fiecare sesizare. Unitatea de învățământ are obligația de a demara procedura disciplinară, iar instituțiile abilitate vor continua investigațiile conform competențelor legale”, au transmis reprezentanții ISJ Constanța.

Cazul se află acum în atenția autorităților, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.

OFICIAL de la IPJ Constanța

Astăzi, în jurul orei 9.00, polițiști din cadrul Poliției stațiunii Mamaia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că un bărbat ar fi încercat să corupă sexual un minor, de 17 ani.

Din primele cercetări a reieșit faptul că minorul în cauză ar fi primit mai multe mesaje cu tentă sexuală.

Persoana reclamată, de 48 de ani, este bănuită că, la data de 18 septembrie a.c., ar fi procedat în același mod și cu un alt minor, de 16 ani.

La acest moment, cercetările au fost preluate de polițiștii Serviciului Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, urmând să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Sursa video: facebook/Justitiarul De Berceni

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Video) Seară amară la Constanța. Farul pierde în fața FCSB-ului după un blackout de 8 minute

Flavius Stoican, după eșec: „Degeaba marcăm două, dacă adversarii...

(Video) „S-a terminat!” Decizii radicale pentru protejarea Deltei Dunării în urma controlului

Diana Buzoianu: „Rezervația Delta Dunării merită mai mult” Administrația Rezervatiei...