Medhouse banner

(Video) Șofer beat și fără permis, reținut după un accident rutier

Date:

Accident pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu: un bărbat, reținut de polițiști

Urmare a cercetărilor într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, conducere sub influența băuturilor alcoolice și conducere fără permis, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au reținut un bărbat, de 46 de ani, suspectat de comiterea faptelor.

Astfel, la data de 8 ianuarie a.c., în jurul orei 23.45, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu din municipiul Constanța.

Deplasați la fața locului, polițiștii au stabilit că impactul s-a produs între 2 autoturisme, conduse de 2 bărbați, de 38, respectiv 46 de ani, care circulau pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu, pe același sens de mers.

În urma impactului a rezultat vătămarea corporală ușoară a bărbatului de 38 de ani.

Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatele din dotare, iar în cazul șoferului de 46 de ani, aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

De asemenea, în urma verificărilor a reieșit că cel în cauză nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Totodată, din cercetări a rezultat faptul că, anterior, bărbatul a fost condamnat pentru mai multe infracțiuni de conducere sub influența alcoolului, conducere fără permis și refuz sau sustragere de la recoltare de probe biologice.

În cursul zilei de ieri, acesta a fost reținut, pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă. Ulterior, bărbatul a fost prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, care a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Cum să te protejezi de frig? Sfaturi de la Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății: recomandări pentru perioadele cu temperaturi extrem de...

De Ziua Culturii Naționale, acces gratuit în toate punctele muzeale ale MINA Constanța

Acces gratuit în toate punctele muzeale MINAC de Ziua...

(Foto) Persoanele fără adăpost, protejate în perioadele cu temperaturi scăzute

Centrul „Sf. Filofteia” oferă sprijin persoanelor vulnerabile în timpul...

Biblioteca Județeană Constanța sărbătorește Ziua Culturii Naționale

Eveniment dedicat lui Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană Constanța Biblioteca...