Medhouse banner

Cerealele din Ucraina au liber pe piața europeană. UE ridică restricțiile de import

Date:

Comisia Europeană anunță că a pus capăt interdicției impuse de cinci țări membre ale UE pe importurile de cereale din Ucraina, urmând angajamentul Ucrainei de a reglementa fluxul de cereale către țările învecinate. Acest anunț a fost făcut de executivul comunitar.

În mai, UE a permis Bulgariei, Ungariei, Poloniei, României și Slovaciei să interzică vânzările interne de grâu, porumb, rapiță și semințe de floarea-soarelui provenite din Ucraina, autorizând în același timp tranzitul acestor produse pentru export în alte locuri. Această interdicție era programată să se încheie pe 15 septembrie.

Executivul comunitar a concluzionat că, datorită măsurilor implementate la începutul lunii mai, „distorsiunile de pe piețele celor cinci țări membre învecinate cu Ucraina au dispărut”.

În ciuda acestei decizii, autoritățile poloneze, care se pregătesc pentru alegerile parlamentare din octombrie, susțin că cerealele ucrainene ieftine fac producția locală nerentabilă. Au anunțat că nu vor ridica interdicția, chiar dacă UE decide să nu extindă acordul dincolo de această săptămână.

Ca răspuns, autoritățile din Kiev au avertizat că ar putea iniția o procedură de arbitraj internațională împotriva restricțiilor impuse exporturilor de cereale, după ce Polonia a anunțat că va continua să blocheze importurile din Ucraina, chiar dacă Bruxelles-ul va ridica interdicțiile anterioare.

În contrast cu Polonia, Bulgaria a decis să nu extindă interdicția de import a cerealelor ucrainene după 15 septembrie. Sofia „nu susține” continuarea restricțiilor, conform unei rezoluții adoptate de Parlamentul bulgar cu o majoritate largă, la inițiativa guvernului pro-european al Bulgariei.

Rezoluția citează „solidaritatea cu Ucraina” și necesitatea de a „asigura securitatea alimentară la nivel global”.

Înainte de invazia rusă, țările din Europa de Est nu erau printre principalii importatori de cereale ucrainene, dar datele vamale arată că exporturile de cereale și oleaginoase ucrainene către Polonia și România au crescut semnificativ anul trecut.

Ministrul Agriculturii din România, Florin Barbu, a declarat la începutul săptămânii că restricțiile privind importurile de produse agricole din Ucraina au avut un efect pozitiv asupra pieței cerealelor din România. El a sugerat că decizia Comisiei Europene ar trebui să fie de a prelungi aceste restricții, cel puțin până la sfârșitul anului 2023, pentru a nu afecta competitivitatea fermierilor. Barbu a adăugat că vor fi luate cele mai bune măsuri, inclusiv economice, financiare și legislative, „pentru a sprijini și proteja fermierii români”.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

(Video) S-a străpuns prima galerie a tunelului Robești de pe Autostrada Sibiu–Pitești!

Progres major pe Secțiunea 2 a autostrăzii transcarpatice Un moment...

Instrucție pe Dunăre în raionul Calafat. Peste 160 de militari și 11 nave și ambarcațiuni, mobilizate pentru un exercițiu de amploare

Navele militare românești își deschid porțile pentru vizitatori Forțele Navale...

Se oprește apa în localitățile Biruința și Topraisar!

RAJA va efectua lucrări de reparații Pentru efectuarea unor lucrări...