Oncoria Med

Prima ediție a JUNIOR PASTRY CHEF – eveniment de promovare a învățământului profesional. Unde va avea loc

Date:

Inspectoratul Școlar Județean Constanța, în colaborare cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Constanța, organizează prima ediție JUNIOR PASTRY CHEF, acțiune de promovare a învățământului profesional la nivelul județului Constanța.

Evenimentul se va desfășura vineri, 20 octombrie 2023, în intervalul orar 12.00-18.00, la centrul comercial VIVO! Constanța.

În cadrul acestei activități 8 unități de învățământ constănțene prezintă produse de patiserie, panificație și cofetărie realizate de către elevii care se pregătesc pentru aceste meserii prin învățământul profesional:

• Colegiul Comercial Carol I Constanța;
• Liceul Tehnologic Gheorghe Miron Costin Constanța;
• Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Albatros Constanța;
• Liceul Tehnologic Ion Podaru Ovidiu;
• Colegiul Economic Mangalia;
• Liceul Tehnologic Cogealac;
• Liceul Tehnologic Dobrogea Castelu;
• Liceul Teoretic Emil Racoviță Techirghiol.

Produsele, oferite în mod gratuit în cadrul evenimentului, au fost realizate de către elevi în laboratoarele de specialitate ale instituțiilor școlare.

„Evenimentul în sine reprezintă o declarație publică a succesului activității pe care o desfășoară elevii noștri în cadrul învățământului profesional- domeniile turism, alimentație, precum și industrie alimentară. Ne dorim să încurajăm – și sub această formă- apropierea tinerilor spre această zonă profesională. Este în interesul comunității ca profilul absolventului să coincidă cu aspirațiile acestuia, iar orientarea sa profesională să fie fundamentată pe cunoașterea propriilor abilități și pe cea a nivelului de pregătire teoretică și practică. Doresc să îi felicit pe colegii mei și pe elevii care s-au implicat în această activitate ale cărei rezultate sunt prezentate publicului constănțean. De asemenea, invităm comunitatea și, în mod special, agenții economici să se alăture Inspectoratului Școlar Județean Constanța în demersul nostru de a promova învățământul profesional și tehnic în rândul elevilor din județ.”, a declarat Sorin Mihai, inspector școlar general, IȘJ Constanța.

Sursă foto: IȘJ Constanța, Unsplash.com

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Fiica unui cunoscut medic din Constanța, admisă cu media 9,62 la Facultatea de Medicină Generală

Rezultat remarcabil la Constanța: Bianca Leica, admisă la Facultatea...

Întăriri de marcă la CSM Constanța. Șapte voleibaliste noi se alătură echipei pentru noul sezon

Cinci românce și două americance au semnat cu CSM...

(Foto) Ai mașină abandonată pe stradă? Iată unde va ajunge dacă nu o ridici singur

50 de autovehicule abandonate vor fi transportate în parcul...