Parlamentul European: Declarație cu privire la aderarea României la spațiul Schengen. Cioloș: „Poziția Guvernului austriac este nejustificată și fără fundament”

Date:

La Viena, a fost aprobată azi, 6 septembrie, „Declarația Renew Europe privind admiterea României și Bulgariei în spațiul Schengen de liberă circulație”, prin care grupul politic afirmă că guvernul austriac nu are o bază legală pentru a bloca intrarea României în Schengen.

„Este o declarație explicită prin care grupul nostru solicită guvernului Austriei să renunțe la veto fără alte întârzieri și să permită aderarea României și Bulgariei la zona Schengen. Poziția Guvernului austriac este nejustificată și fără fundament și va fi folosită în avantajul propagandei anti-UE, inclusiv a propagandei rusești împotriva Uniunii Europene”, afirmă Dacian Cioloș.

Textul integral al declaraţiei:

„Declaraţia Renew Europe privind acceptarea României şi Bulgariei în spaţiul liberă circulaţie Schengen

Din 2011, atât România cât şi Bulgaria au încheiat cu succes procesul de evaluare Schengen şi îndeplinesc toate condiţiile legale şi operaţionale necesare pentru implementarea acquis-ului Schengen în toate domeniile.

Acest lucru s-a realizat cu investiţii considerabile de fonduri naţionale şi europene de-a lungul a mai bine de zece ani, şi a fost documentat şi recunoscut pe perioada întregului proces de evaluare inter pares (peer review) Schengen.

Parlamentul European, Comisia Europeană şi o majoritate covârşitoare de state membre au oferit mesaje clare şi repetate că locul României şi Bulgariei este în Schengen, pe considerente tehnice şi legale.

Beneficiul enorm al mişcării libere în interiorul zonei Schengen este refuzat cetăţenilor români şi bulgari fără o explicaţie sau un motiv justificabile. Astfel de discriminări subminează grav sentimentele pro-UE în rândul cetăţenilor celor două ţări, cu doar câteva luni până la alegerile europene, şi în acelaşi timp cauzează pierderi semnificative întreprinderilor din România şi Bulgaria.

Pentru Renew Europe, decizia politică de a deveni membri plini ai Schengen nu ar trebui să fie o chestiune de privilegiu, ci un proces care oferă predictibilitate şi claritate.

Renew Europe îşi exprimă regretul profund privind veto-ul continuat al guvernului austriac, căruia îi lipseşte justificarea legală, şi subliniază faptul că acesta diminuează credibilitatea politică, instituţională şi a sistemului normativ al Uniunii faţă de proprii cetăţeni.

Reiterăm că poziţia nefondată şi neîntemeiată a guvernului austriac este instrumentalizată de propaganda anti-UE, inclusiv propaganda rusească, în detrimentul ţelurilor politice ale Uniunii.

Trebuie subliniat faptul că această decizie subminează şi capacitatea UE de a-şi promova valorile şi buna-guvernare în state non-UE, inclusiv în ţările în curs de aderare.

Renew Europe solicită Partidului Popular European (PPE) să îşi ia în serios responsabilitatea în această chestiune şi să întreprindă acţiunile statutare în ceea ce priveşte cel mai mare partid de guvernământ din Austria, responsabil pentru această situaţie.

Dorim să reamintim responsabililor din PPE că partidele politice europene au o îndatorire faţă de modul în care cetăţenii Uniunii percep valorile şi funcţionarea acesteia.

În lumina celor de mai sus, Renew Europe cere guvernului Austriei ridicarea vetoului fără alte amânări şi permiterea aderării României şi Bulgariei la zona Schengen.”

sursa foto: facebook.com/dacianciolos

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Atenţie, şoferi! Mai multe transporturi agabaritice pleacă în această seară din Agigea

Transporturile vor fi însoțite de echipaje de poliție rutieră Centrul...

Apă cu presiune scăzută în mai multe zone din Constanţa!

La Stația de Pompare și Tratare Palas Constanța s-au...

Incendiu provocat de un scurtcircuit la un transformator electric, în Constanța

Incendiul a fost localizat și se acționează pentru lichidarea...

Loteria Română suplimentează fondul de câștiguri cu 175.000 de lei la Tragerile Speciale Loto ale Verii

Pe lângă aceste suplimentări, reporturile sunt deja impresionante Loteria Română...