Medhouse banner

Cristian Popescu Piedone, alături de comisarii ANPC pe litoralul Mării Negre

Date:

ANPC pregătește litoralul pentru turiști

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) se află în această perioadă pe litoralul Mării Negre într-o amplă acțiune de consiliere și prevenție, desfășurată sub coordonarea și în prezența președintelui instituției, Cristian Popescu Piedone.

Scopul acestei acțiuni este de a pregăti, împreună cu operatorii economici și autoritățile locale, un sezon estival 2025 sigur și conform cu legislația în vigoare, dar și de a contribui la formarea unui cadru durabil de respectare a drepturilor consumatorilor pe termen lung.

În plus, în perioada 15 iunie – 15 august 2025, comisarii ANPC vor fi prezenți pe întreg litoralul românesc, pentru a desfășura acțiuni de control, informare și consiliere, având ca obiectiv principal protejarea consumatorilor și menținerea unor standarde înalte de calitate în prestarea de servicii și comercializarea produselor.

„ANPC rămâne alături de consumatori și de operatorii economici, promovând un climat echilibrat și corect, în care drepturile tuturor să fie respectate.

Vizitați litoralulromanesc, pentru ca produsele și serviciile oferite sunt la un nivel inalt de siguranță și conformitate”, a transmis Paul Anghel, director general Direcția Generală Control și Supraveghere Piață.

De exemplu, în data de 25.04.2025, comisarii din cadrul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor privind Comandamentul de 1 Mai au efectuat un număr de 36 de acțiuni operative de control dispuse de Ordinul președintelui Cristian Popescu Piedone, 388/24.04.2025.

În urma controalelor, au fost aplicate un număr de 13 sancționat contravenționale în cuantum de 71.500 lei. Totodată, au fost dispuse măsuri de oprire definitivă de la comercializare și retragerea din circuitul consumului uman pentru produse alimentare în cantitate de 117 kg, în valoare de 4.012 lei, au fost dispuse măsuri de oprire temporară până la remedierea deficitelor pentru produse alimentare, dar și nealimentare în cantitate de 54 bucăți + 19 kg, în valoare de 2.533 lei.

Operatorii economici controlați sunt: S.C. Cristal & Co SRL, S.C. Maya & Alexa SRL, Solaris Zimcom SRL, S.C. Lial Star Import-Export SRL (Hotel Laguna), S.C. FEZH Patiseria SRL, S.C. Otto & Mela SRL, Tihnea Sulia PFA, S.C. Tania Premium SRL, S.C. Pizza Cremona, S.C. Pro Tag Holding SRL, Nety Food SRL, IF Moisei Ion, Moda Riga Factory SRL, Prodcom Narcis – 88 SRL, Eco Corsa SRL, S.C. Vimav Com SRL, PFA Osman Ferdin, Prod CKM Narcis SRL, Hotel New Belvedere Mangalia, Stan Corporation SRL, Mera Resort SRL, S.C. Video Magazin Alexis SRL, Pred – Ami SRL, Hotel Forum, CTC Litoral SRL, S.C. Profi Rom Foos SRL, Gavriloaia Scarlat Nuța Persoană Fizică Autorizată, Aurora Impex SRL, Vila Regal SRL, Cel Mai Cel Friksi SRL, S.C. Litoralest Supermarket SRL, S.C. Program Transporting, S.C. Eurocom SRL și S.C. Aliment BSA Sud SRL.

De asemenea, comisarii au dispus măsuri de oprire temporară a prestării serviciilor, până la remedierea deficiențelor, pentru: S.C. Aliment BSA Sud SRL, Nety Food SRL și S.C. Profi Rom Food SRL.

Sursă foto: facebook/Paul Anghel

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

„Diavolul se îmbracă de la Prada 2” ajunge la Constanța!

Eleganță, ambiție și putere: Povestea continuă în „Diavolul se...

Petrece 1 Mai la muzeu! Punctele muzeale MINAC sunt deschise vizitatorilor

Program special de vizitare: Siturile arheologice MINAC, deschise între...