Medhouse banner

(Foto) Cercetări de teren în cadrul unui proiect NASA, derulat în Universitatea „Ovidius” din Constanța

Date:

Proiect NASA, în desfășurare la Universitatea Ovidius din Constanța

Universitatea „Ovidius” din Constanța (UOC), prin Facultatea de Științe ale Naturii și Științe Agricole (FSNSA), derulează proiectul de cercetare „Institutional Forcings on Agricultural Landscapes in Post-Socialist Europe: Diachronic Hotspot Analysis of CAP Influences on Agricultural Land Use in Romania 2002-2024”, cu numărul de grant 80NSSC23K0535, coordonat de Universitatea de Stat din Michigan (SUA), în parteneriat cu Universitatea de Stat South Dakota (SUA) și Universitatea din București.

Proiectul, derulat în perioada 2023-2026, este finanțat de National Aeronautics and Space Administration (NASA). Etapa de anul acesta a constat în continuarea cercetărilor de teren realizate anterior în județele din sudul și vestul României, însă a inclus și județe din partea de est a țării – Botoșani, Iași, Vaslui, Galați și Brăila.

Activitățile de cercetare, desfășurate în perioada 22 iunie – 2 iulie 2025, au presupus discuții directe cu fermierii privind provocările din activitatea agricolă, la care au participat 11 doctoranzi, masteranzi și studenți din domeniile Geografie, Agricultură și Ecologie, precum și o echipă din universitățile partenere, formată din cadre didactice.

„Analizele de teren din cadrul proiectului au avut scopul de a investiga caracteristici ale utilizării terenurilor și influența fondurilor europene asupra practicilor agricole din România, evidențiind noile tendințe în dezvoltarea afacerilor agricole de la nivel național”, menționează prof. univ. dr. Igor Sîrodoev, directorul de proiect din partea Facultății de Științe ale Naturii și Științe Agricole a UOC.

În cadrul deplasărilor pe teren, echipa de cercetare a avut întâlniri și cu reprezentanții unor instituții cheie în domeniul agriculturii – precum direcții agricole județene, respectiv oficii județene pentru finanțarea investițiilor rurale.

Informații suplimentare despre proiect sunt disponibile la adresa web NASA dedicată programelor de cercetare din domeniul analizei utilizării terenurilor: https://lcluc.umd.edu/projects/institutional-forcings-agricultural-landscapes-post-socialist-europe-diachronic-hotspot.

Sursă foto: UOC

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Se oprește apa în mai multe zone din municipiul Medgidia

Lucrări de modernizare a rețelei de distribuție din Medgidia RAJA...

Începe ediția a II-a a proiectului cultural „Datina VIE” în Constanța

Descoperă Dobrogea autentică: Expoziții, documentare și conferințe la „Datina...

Fii erou la UNTOLD 2026! Donează sânge și primești un bilet gratuit pentru prima zi de festival!

Caravana mobilă ajunge în 10 orașe din România UNTOLD lansează...