Medhouse banner

Poleiul și ceața nu dispar de pe drumuri. COD GALBEN în mai multe județe. Atenție cum circulați!

Date:

În această dimineață, Centrul Infotrafic a emis avertizări privind condițiile meteo dificile pe mai multe drumuri din țară. Poleiul afectează circulația în zonele montane și în județele Moldovei, unde se acționează cu utilaje și material antiderapant.

De asemenea, Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, astăzi, o serie de avertizări nowcasting Cod galben de ceaţă, ce vizează mai multe localităţi din şase judeţe.

Potrivit meteorologilor, se va semnala ceaţă, iar vizibilitatea va scădea sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri, până la ora 9:00 în zone din judeţele Dolj, Argeş, Prahova şi Dâmboviţa, respectiv până la ora 10:00 în localităţi din judeţele Maramureş şi Harghita.

Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.

Carosabilul devine alunecos din cauza poleiului în următoarele zone:

  • Județul Harghita, pe DN 15 între Toplița și Borsec și pe DN 13B între Praid și Gheorgheni.
  • Județul Maramureș, pe DN 18 între Borșa și Cârlibaba.
  • Județul Vrancea, pe DN 2M între Andreiașu de Jos și Broșteni.

De asemenea, ceața afectează vizibilitatea sub 200 de metri, iar izolat sub 50-100 de metri, pe mai multe drumuri din județele Brașov, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Maramureș și Prahova.

În restul țării, traficul se desfășoară pe un carosabil umed, cu precipitații mixte pe alocuri, dar în scădere față de ultimele 24 de ore.

Chiar dacă pe principalele artere rutiere nu se înregistrează porțiuni cu polei, conducătorii auto sunt sfătuiți să reducă viteza, să crească distanța de frânare și să circule cu atenție sporită. Este recomandat și echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarnă, iar pe sectoarele de drum acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, precauția trebuie sporită.

Infotrafic îndeamnă șoferii să evite bruscarea comenzilor, manevrele riscante și să se asigure temeinic înainte de fiecare manevră. Siguranța rutieră trebuie să fie prioritatea în condiții meteo dificile.

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

Exponatul săptămânii: Sania de treierat („dicanie”) din colecția de etnografie

Descoperiți „dicania”, unealta tradițională de la sfârșitul secolului al...

Se oprește apa în Zona de Nord din municipiul Medgidia!

RAJA conectează noi conducte la sistemul centralizat din Medgidia RAJA...

Paștele Blajinilor: Semnificația „Paștelui Mic” și tradițiile uitate ale poporului român

Obiceiuri de Paștele Blajinilor: De ce dăm ouăle de-a...

(Foto) Atenție, șoferi și pietoni! Regulă nouă de circulație în zona Doraly Mall

Trecerea de pe Șoseaua Mangaliei a fost semaforizată Un nou...